Naga Markets

Prognoza ceny złota: szansa wzrost w 2023 roku wg Capital Economics Ten piątek będzie dniem publikacji ważnych danych z amerykańskiego rynku pracy, a cena złota w oczekiwaniu na nie wzrasta w kierunku 1650 dol. za uncję.

Cena złota w górę w piątek rano

Cena złota wzrasta w piątek rano o 1,2% do 1648,30 dol. za uncję, choć jeszcze sesję wcześniej osunęła się poniżej 1620 dol.

W środę Rezerwa Federalna dokonała kolejnej podwyżki stopy procentowej. Po raz czwarty z rzędu był to ruch o solidne 75 pb. Szef Fed, Jerome Powell, zaznaczył, że ostateczny poziom stóp procentowych będzie prawdopodobnie wyższy niż wcześniej sądzono dodając, że okno na miękkie lądowanie gospodarki “zawęziło się”.

Jednak analitycy Capital Economics nie są przekonani co do tego, że Fed może pozostać jastrzębi przez dłuższy czas.

– Cena złota spadła po wczorajszych jastrzębich komentarzach Powella. Jeśli mamy rację myśląc, że stopy w USA nie wzrosną o tyle, ile oczekują rynki, to ceny złota powinny zyskiwać w przyszłym roku. – zaznaczyli analitycy Capital Economics. – Krótko mówiąc, inwestorzy odebrali decyzję jako gołębią.

Prognoza ceny złota: szansa wzrost w 2023 roku wg Capital Economics
Kurs złota spot. Źródło: tradingview.com

To zaskakujące stwierdzenie, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że rynek wyceniał podwyżkę stopy procentowej właśnie tej wysokości, a 75 pb to niemały ruch.

– Dolar amerykański, który był dużą przeszkodą dla metalu szlachetnego, osiągnie swój szczyt w przyszłym roku i zacznie spadać, pomagając złotu odzyskać siły. – podkreślili eksperci z Capital Economics. – Silniejszy dolar sprawia, że zakup złota wycenianego w dolarach poza USA jest droższy. Jeśli mamy rację i spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego zmieni trajektorię mniej więcej w połowie przyszłego roku, to naszym zdaniem poprawa apetytu na ryzyko doprowadzi wtedy do osłabienia dolara.

XTB

– Prognozujemy, że cena złota wzrośnie z obecnych 1630 dol. za uncję do 1700 dol. do końca 2023 roku. – stwierdzili analitycy Capital Economics.

Analitycy Capital Economics zwrócili uwagę na zakupy banków centralnych, które są bardzo duże w ostatnich miesiącach.

Banki centralne zakupiły 673 tony złota w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku, co jest wielodekadowym maksimum dla okresu od stycznia do września. – dodali.

Inwestorzy skupią się teraz na danych dotyczących rynku pracy w USA, a dokładniej wskaźniku zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP, ang. non-farm payrolls), który może dać dalsze wskazówki co do stanowiska Fed w kwestii podwyżek stóp.

– Jeśli chodzi o dane NFP, pozytywna niespodzianka w ich przypadku wzmocniłaby nastawienie Fed do podwyżek stóp i utrzymała złoto w obszarze niepewności, ale jeśli zobaczymy spowolnienie w przyroście miejsc pracy, złoto może znaleźć wsparcie. – stwierdził Christopher Wong, analityk OCBC FX.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKurs EUR/USD szykuje się do testu październikowych dołków przy 0,9670
Następny artykułKurs funta nie otrzymał wsparcia od BoE
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here