Prognoza ceny złota od JP Morgan: spadek, a potem zwyżka w 2023 roku Cena złota spot nieznacznie wzrasta w poniedziałek odbijając od dołka, który zaliczyła w piątek. Prognoza analityków JP Morgan zakłada, że w tym roku raczej pokaźnej zwyżki notowań metalu nie zobaczymy. Nie jest ona jednak wykluczona w przyszłym roku.

Złoto wybija z 3-tygodniowego minimum

Cena złota spot w poniedziałek wzrasta o 0,4% do 1650,40 dol. za uncję. Tym samym, kruszec odbija od lokalnego dołka wyznaczone na końcu zeszłego tygodnia na 1643 dol.Tymczasem jeszcze na początku miesiąca obserwowaliśmy notowania kruszcu na poziomie 1725 dol., a w marcu tego roku na 2070 dol. za uncję.

– Złoto podniosło się nieco z piątkowego dołka, ale kupującym brakuje przekonania, więc wygląda to raczej na techniczną repozycję. – stwierdził Matt Simpson, analityk City Index.

– Dolar amerykański i rentowność obligacji będą kluczowym czynnikiem napędzającym złoto, a jeśli będą one kontynuowały zwyżkę, to ruch i test 1600 dol. jest prawdopodobnie tylko kwestią czasu. – dodali.

Dalsza część artykułu pod filmem
Prognoza ceny złota od JP Morgan: spadek, a potem zwyżka w 2023 roku
Kurs złota spot. Źródło: tradingview.com

Badanie przeprowadzone w piątek przez Uniwersytet Michigan (US Michigan Consumer Sentiment) pokazało dalszą poprawę nastrojów konsumentów w październiku wnioskując z odczytu na poziomie 59,8 pkt wobec 58,6 pkt. przed miesiącem.

Z kolei oczekiwania inflacyjne nieco się pogorszyły, podtrzymując sentyment o spodziewanej kolejnej podwyżce stóp przez Fed o 75 pb. Wsparciem takiej prognozy były także słowa Jamesa Bullarda z Fed, który powiedział w piątek, że ostatnie dane o CPI uzasadniają kontynuację “frontloadingu” poprzez większe podwyżki stóp (np. o 75 pb).

Złoto jest bardzo wrażliwe na wzrost stóp w USA, bowiem wpływa on na umocnienie dolara i wzrost rentowności obligacji, co negatywnie wpływa na notowania metalu szlachetnego.

Prognoza ceny złota od JP Morgan

Analitycy JP Morgan przygotowali nową prognozę ceny złota na przyszły rok. Zgodnie z ich analizą, do końca roku nadal oczekują oni spadku ceny złota, ale potem spodziewają się odbicia kursu metalu szlachetnego w przyszłym roku.

– Ponieważ nie oczekujemy rychłej recesji w USA oraz prognozujemy, że w najbliższym czasie zarówno amerykańskie realne stopy zwrotu, jak i dolar amerykański pozostaną wspierane przez Fed, który nie będzie podejmował żadnych podwyżek stóp procentowych, nadal utrzymujemy niedźwiedzie nastawienie do cen złota w nadchodzących dwóch kwartałach, widząc ceny na poziomie średnio 1650 dol. za uncję w IV kwartale 2022 roku. – skomentowali analitycy JP Morgan.

Prognoza ceny złota od JP Morgan: spadek, a potem zwyżka w 2023 roku
Kurs złota spot. Źródło: tradingview.com

– Jednak, gdy Fed w końcu wstrzyma się z podwyżkami, oczekujemy, że 10-letnie rentowności obligacji w USA i dolar zaczną się nieznacznie cofać w miarę zbliżania się do połowy 2023 r., co pozwoli złotu na znalezienie mocniejszej pozycji głębiej w 2023 r. Dzięki temu złoto może znaleźć mocniejsze oparcie w 2023 roku, wzrastając do średniej ceny 1820 dol. za uncję w IV kwartale 2023 roku. – dodali.

Autor poleca również:Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj