Naga MarketsPrognoza ceny złota na 2021 i kolejne lata: czy cena metalu może znów przekroczyć 2000 dolarów?O 2020 roku można powiedzieć wszystko, ale to nie to, że był stabilny. Światowa pandemia Covid-19, historyczny Czarny Poniedziałek i Czarny Czwartek na giełdzie, wojna cenowa między Rosją a Arabią Saudyjską, trwająca saga pt. „Brexit” i ekstremalnie nerwowe wybory prezydenckie w USA – a należy pamiętać, że do końca roku jeszcze zostało sporo czasu i wiele może się wydarzyć.

Czy w 2021 roku powinieneś otwierać pozycję na tym rynku?

Wraz z rosnącą niepewnością polityczną i gospodarczą, złoto stało się podstawowym aktywem dla wielu inwestorów, którzy chcą ograniczyć ryzyko i zdywersyfikować swoje portfele. Jednak najbardziej aktualne pytanie brzmi: czy po ustanowieniu nowych szczytów w tym roku, ceny złota ponownie przekroczą 2 000 dolarów za uncję? Czy w 2021 roku powinieneś otwierać pozycję na tym rynku?

Te artykuły również Cię zainteresują
W tym tekście podsumowujemy dotychczasowe zachowanie metalu w 2020 roku, sprawdzamy również, jakie czynniki wpływają na jego dzisiejszą wycenę i analizujemy najnowsze prognozy cen złota według znanych analityków.

Analiza cen złota na 2020 rok: niepewne czasy napędzają wzrost cen

Po utracie znacznej części swojej wartości i spadku poniżej 1200 dolarów za uncję w 2018 roku, w 2019 roku złoto znów stało się modne, a cena zanotowała ożywienie, gwałtownie wzrastając o prawie 20 procent i zamykając rok na poziomie 1519 dolarów za uncję. Rajd kontynuowano również o obecnym roku, a do 24 lutego 2020 r. cena złota wzrosła do 1672 dolarów za uncję.

W połowie marca w obliczu wyprzedaży szerokiego rynku, cena złota spadła do poziomu 1477 dolarów za uncję. Metal ten jednak szybko przekroczył 1700 dolarów za uncję, z racji na niskie stopy procentowe i bezprecedensowe bodźce ekonomiczne, które zwiększyły zainteresowanie inwestorów aktywami typu safe-haven.

Rynek złota zanurzył się na początku czerwca tylko po to, by latem tego roku przebić się i osiągnąć wszechobecny szczyt. 6 sierpnia metal trafił do 2.070 dolarów za uncję, podnosząc się o 35 proc. od początku 2020 roku i o 40 proc. od marcowych rekordów. Na wzrost ten wpłynęło osłabienie dolara amerykańskiego oraz szereg istotnych wydarzeń geopolitycznych i gospodarczych na arenie światowej, takich jak porozumienie UE w sprawie funduszu na rzecz walki z koronawirusem o wartości 750 mld EUR (670 mld GBP, 890 mld USD) oraz zamknięcie chińskiego konsulatu w Houston w USA.

Gdy dolar zaczął się umacniać, cena metalu spadła i poruszała się we wrześniu pomiędzy poziomami 1900 a 1950 dolarów za uncję. Po spadku do 1865 dolarów za uncję w ostatnich dniach października, w wyniku zawirowań wyborczych w USA, nastąpił istotny wzrost cen złota, a 9 listopada towar osiągnął szczytowy poziom 1960 dolarów za uncję. Jednak późniejsza aktualizacja dotycząca szczepionki firmy Pfizer na Covid-19 wywołała obniżkę cen na rynku znacznie poniżej poziomu 1900 USD za uncję.

W momencie pisania tego tekstu – 17 listopada, ten metal szlachetny był notowany po 1790 dolarów za uncję, co stanowiło prawie 25-procentowy wzrost od początku roku. Ale czy cena złota wzrośnie jeszcze bardziej przed końcem 2020 roku? I jakie czynniki będą kluczowe dla rozwoju sytuacji na rynku?

Capital.com
Capital.com - najlepsze platforma do handlu. 0% prowizji i wąskie spready! SPRAWDŹ NAS

Złota perspektywa: czynniki napędzające rynek w nadchodzących tygodniach

Przed analizą prognoz złota na 2021 rok, sprawdźmy najpierw jakie trendy będą kluczowe dla wartości metalu w najbliższej przyszłości.

Nie jest tajemnicą, że ceny złota mają tendencję do wykorzystywania rosnącej niepewności, zarówno w sferze gospodarczej, czy politycznej. Ten rok nie był wyjątkiem – aby zabezpieczyć swoje portfele, inwestorzy uciekli ze swoją gotówką do metali szlachetnych, inwestując w nie we wszystkich możliwych formach – od kruszców, przez akcje złota, aż po fundusze ETF, tym samym wywołując wzrost cen.

Jedną z większych obaw 2020 roku wśród inwestorów była inflacja. Rządy na całym świecie starają się zrekompensować szkody wyrządzone przez pandemię Covid-19, pompując tryliony dolarów w światową gospodarkę poprzez bodźce fiskalne i luzowanie ilościowe. Jak wynika z badań McKinseya, tegoroczne wsparcie przekroczyło już środki podjęte w czasie ostatniego światowego kryzysu w latach 2008-2009.

Wartość wsparcia pakietów fiskalnych w trakcie pandemii Covid-19. Ujęte jako udział % w PKB – październik 2020

W czasach luzowania monetarnego inwestorzy mają tendencję do przechodzenia od dolara amerykańskiego do złota jako zabezpieczenia przed inflacją, co również zwiększa wartość analizowanego metalu szlachetnego.

Innym ważnym czynnikiem, który będzie miał wpływ na ceny złota w przyszłości, szczególnie w najbliższym czasie, jest sam koronawirus. Zgodnie z prognozami, w świat uderzyła druga fala, a liczba przypadków rośnie codziennie i wiele krajów zdecydowało się wprowadzić lockdown – to z kolei negatywnie wpływa na i tak już mocno nadwyrężone gospodarki. Jeśli rządy zdecydują się na kolejną turę bodźców fiskalnych i monetarnych, to żółty metal może nadal być wielkim beneficjentem kryzysu Covid-19.

Czy więc złoto nadal będzie rosnąć? Cóż, jeśli światowa gospodarka nadal będzie zmagać się z pandemią COVID-19, a rosnące napięcia geopolityczne będą zakłócać handel międzynarodowy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że cena złota będzie iść w górę, a nawet pobije swoje poprzednie szczyty.

Teraz przejdźmy do tego, jak przedstawiają się prognozy cen złota analityków na 2021 roku.

Prognoza ceny złota w 2021 roku i później: czy metal może znów przekroczyć 2000 dolarów?

Na początku tego miesiąca Samuel Burman, analityk z Capital Economics, napisał w komentarzu, że jeśli “dzięki szczepionce nastąpi szybkie ożywienie gospodarki, prawdopodobnie nastąpi dalsza wyprzedaż ETF-ów opartych na złocie”. Jednak Burman pozostaje pozytywnie nastawiony do tego metalu w dłuższej perspektywie czasowej: “Choć pozytywny przełom w kontekście skutecznej szczepionki przeciwko Covid-19 zwiększyły apetyt inwestorów na ryzyko, nadal uważamy, że ceny złota pozostaną wysokie w nadchodzącym roku.

Inwestuj w złoto razem z brokerem Capital.com. Sprawdź kontrakty CFD pozwalające zarabiać na spadkach i wzrostach cen.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here