Naga Markets

Prognoza ceny srebra: wzrost w kolejnych latach, oczekuje bank HSBCCena srebra może mieć przed sobą wzrostowe perspektywy, jak wynika z prognozy przedstawionej przez bank inwestycyjny HSBC. Choć zainteresowanie ze strony inwestorów instytucjonalnych spadło, to wzrósł popyt fizyczny na metal szlachetny.

Cena srebra wzrosła o 11,5% od początku 2022 roku

Ceny srebra były w tym roku naprawdę zmienne. Z jednej strony, kurs metalu osiągnął maksimum na poziomie 26,94 dol. w marcu tego roku, gdy niepokoje geopolityczne sięgały zenitu. Z drugiej strony, we wrześniu opadł do 17,56 dol., dwuletnich minimów.

Od tamtego czasu srebro podrożało o ponad 20% i notowane jest na poziomie 21,09 dol. za uncję, choć na początku tego tygodnia było to nawet 22,24 dol.

TradingView Chart
Cena srebra spot. Źródło: tradingview.com

Dolar wyraźnie się osłabił, to wspierało ceny srebra

Dolar osłabił się znacznie w ostatnim czasie, a indeks dolara (DXY) mierzący siłę USD wobec koszyka głównych walut jest obecnie o 7,15% niżej niż tegoroczne szczyty. Umocnienie dolara i jastrzębia polityka banków centralnych na świecie mogą stanowić przeszkodę dla rajdów ceny srebra w przyszłości.

TradingView Chart
Notowania indeksu dolara (DXY). Źródło: tradingview.com

– Efekt aprecjacji USD zostanie prawdopodobnie zniwelowany przez utrzymujący się silny popyt ze strony inwestorów detalicznych i przemysłu, który naszym zdaniem w dużej mierze zrównoważy spadającą sprzedaż instytucjonalną. – skomentowali analitycy HSBC.

Wzrost popytu fizycznego może odegrać kluczową rolę we wspieraniu cen srebra w przyszłości. Sprzedaż przez inwestorów instytucjonalnych została zrównoważona przez silny popyt detaliczny.

Obawy inflacyjne zwiększyły popyt na fizyczne srebro

Obawy związane z inflacją pobudziły nabywców detalicznych na całym świecie, o czym świadczą wyjątkowo wysokie ceny srebrnych monet.

– Sądzimy, że wszelkie spadki poniżej poziomu 19 dol. za uncję lub poniżej tego poziomu w przyszłości również spotkają się ze wzmożonymi zakupami. W szczególności, eksport do Indii był silny i uważamy, że popyt w rynkach rozwijających się pozostanie silny. – stwierdzili eksperci z HSBC.

XTB
TradingView Chart
Stopa inflacji CPI w USA (rdr). Źródło: tradingview.com

Warto pamiętać także o tym, że srebro jest kluczowym składnikiem wielu procesów przemysłowych i produkcyjnych.

– Popyt przemysłowy rośnie i może dalej rosnąć (pomimo spowolnienia gospodarczego) przez następne kilka lat. Niektóre z kluczowych obszarów wzrostu obejmują energię słoneczną, energię, elektronikę i nauki biologiczne. – podkreślili analitycy HSBC.

fpmarkets

Prognoza ceny srebra od HSBC

Wzrasta jednak wydobycie srebra w kopalniach. Większa podaż metalu może być czynnikiem ograniczającym zwyżkę notowań. W ciągu najbliższych kilku lat analitycy HSBC spodziewają się wzrostu wydobycia srebra.

– Większy popyt fizyczny, detaliczny na monety i sztabki, jubilerski i przemysłowy, będzie kluczem do zrównoważenia mniejszego zainteresowania inwestorów instytucjonalnych i większej podaży kopalnianej. – zauważyli analitycy HSBC.

– Pozostajemy byczo nastawieni, jednak wpływ złota i dolara oraz jastrzębiej polityki będzie ograniczał rajdy. – dodali.

Prognoza HSBC zakłada wzrost ceny srebra do przeciętnej wartości 22,5 dol. za uncję w 2022 roku, potem średnio 23,50 dol. za uncję w 2023 roku i średnio 24,50 dol. za uncję w 2024 roku.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułIstotny wskaźnik sugeruje dno BTC? Podobnie było w 2015 r., wskazuje znany analityk
Następny artykułMFO, Gamivo i R22 faworytami Trigon DM na najbliższe tygodnie
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here