Naga Markets

Prognoza ceny srebra od banku MUFG zakłada wzrost w 2023 rokuCena srebra pozostaje pod presją makroekonomiczną ze strony silniejszego dolara i rosnących stóp procentowych, a także z osłabieniem perspektyw wzrostu sektora przemysłowego.

Ile kosztuje srebro?

Cena srebra na rynku spot wynosi obecnie około 19 dol. za uncję (94,29 zł za uncję). To znacznie mniej niż przedział 24-27 dol. notowany w marcu tego roku, oraz 22-29 dol. w 2021 roku.

Srebro pozostaje tanie w stosunku do złota, co widać po stosunku ceny złota do ceny srebra (ang. gold-silver ratio). Wartość tego wskaźnika to w tym momencie około 87,8, co oznacza, że uncja złota jest blisko 88 razy droższa niż uncja srebra.

Prognoza ceny srebra od banku MUFG zakłada jej wzrost w 2023 roku
Cena za uncję srebra na rynku spot. Źródło: tradingview.com

Dla porównania, w szczytowym momencie pandemicznego kryzysu (marzec 2020 roku) wskaźnik ten miał wartość nawet 124, z kolei w trakcie ostatniego poważnego globalnego kryzysu, latach 2008-2009: od 49 do 83.

Prognoza ceny srebra od banku MUFG zakłada jej wzrost w 2023 roku
Stosunek ceny złota do ceny srebra (gold-silver ratio). Źródło: tradingview.com

Podobnie jak w przypadku złota, srebro znajduje się pod presją wraz umocnieniem dolara. Gdy USD zyskuje na sile, notowania surowców przeważnie zniżkują.

W przypadku metali szlachetnych warto także spojrzeć na zachowanie rentowności obligacji skarbowych, szczególnie amerykańskich “10-latek”. Ich rentowność wzrosła z 1,53% na początku roku do bieżących okolic 3,68% i jest najwyższa od 11 lat.

XTB
Prognoza ceny srebra od banku MUFG zakłada jej wzrost w 2023 roku
Rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych. Źródło: tradingview.com

To wywiera presję na notowaniach metali szlachetnych, które również uważane są za długoterminowe aktywa inwestycyjne. Im wyższa rentowność obligacji, tym bardziej opłacalne staje się ich kupno, a jednocześnie mniej opłacalna inwestycja w metale.

Prognoza ceny srebra od MUFG

Analitycy banku inwestycyjnego MUFG uważają, że w kolejnych kwartałach srebro może podrożeć względem obecnych poziomów. Ich zdaniem, za uncję srebra na rynku spot na koniec tego roku będzie należało zapłacić 20,80 dol.

W I kw. 2023 roku może to być 21,45 dol., a w II kw. nawet 21,80 dol.

Warto jednak pamiętać o tym, że prognozy często odbiegają od tego, jak faktycznie kształtuje się cena srebra z uwagi na to, że niekiedy niemożliwe jest przewidzenie niespodziewanych wydarzeń jak pandemia czy wojna.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułCo dalej z kursem złotego. Czy będziemy płacić tyle samo za dolara, franka, funta i euro?
Następny artykułKurs dolara wzrósł o 1,15 zł, a franka o 78 gr. Ile kosztuje euro i funt na początku października
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here