Ułożone staby srebraCena srebra w 2022 roku zyskała finalnie 2,7%, ale analitycy MUFG nie spodziewają się kontynuacji tej zwyżki w 2023 roku.

Srebro odzyskuje swój blask?

Cena uncji srebra na rynku spot wkroczyła w 2023 rok wzrastając chwilowo nawet ponad 24,50 dol. za uncję, by potem opaść do obecnych okolic 24 dol.Podobnie jak w przypadku złota, srebro jak na razie utrzymuje się w okolicy lokalnych maksimów dzięki rosnącym oczekiwaniom rynku, że Rezerwa Federalna wstrzyma podwyżki stóp procentowych w najbliższym czasie.

TradingView Chart
Kurs srebra spot. Źródło: tradingview.com

Spore znaczenie ma także osłabienie dolara amerykańskiego. Indeks dolara (DXY) spadł do 7-miesięcznych minimów i notowany jest przy 103 pkt. Zakres zniżki DXY od szczytu z września zeszłego roku to 10%.

Co więcej, udziały w funduszach ETF na srebro ustabilizowały się, a pozycjonowanie CFTC na metal wróciło do poziomu długich pozycji netto z listopada 2022 roku, ale nadal jest niskie w porównaniu z poziomami historycznymi.

Dalsza część artykułu pod filmem
Zobacz również: Prognoza kursu euro: wojna na Ukrainie najważniejszym czynnikiem dla EUR

Ostatnie dobre wyniki srebra obniżyły stosunek ceny złota do srebra, tzw. “gold-silver ratio” do wartości 79 z poziomu 95 obserwowanego latem 2022 roku.

TradingView Chart
Stosunek ceny złota do srebra (gold-silver ratio). Źródło: tradingview.com

W szczytowym momencie w 2020 roku, relacja ta przyjęła wartość nawet 124! Był to moment dołka COVID, gdy wieści o wybuchu pandemii wstrząsnęły rynkami.


TickmillPartnerem portalu Comparic.pl jest broker Tickmill  oferujący bezpośredni dostęp do szeregu instrumentów CFD, w tym walut, indeksów giełdowych, surowców, towarów, metali, obligacji, kryptowalut i akcji wielu czołowych firm z jednymi z najniższych spreadów na rynku i szybką realizacją zleceń.

Załóż bezpłatny rachunek inwestycyjny już teraz!

– Widzimy możliwość, by w najbliższym czasie złoto zaczęło nieznacznie zyskiwać na wartości, przekraczając poziom 80 w przypadku “gold-silver ratio” w 2023 roku, ponieważ perspektywy przemysłu pozostają niepewne. – stwierdzili analitycy MUFG.

– Do 2024 roku widzimy, że stosunek ceny złota do srebra spada z powrotem do okolic poziomu 70, ponieważ srebro osiąga lepsze wyniki i jego kurs odbija do 24 dol. za uncję dzięki rosnącemu popytowi przemysłowemu i zapotrzebowaniu na pierwiastek w branży energetyki słonecznej. – dodali.

Prognoza MUFG zakłada spadek ceny srebra do 21,50 dol. za uncję do połowy 2023 roku, ale także późniejsze odbicie do 24,50 dol. na koniec 2023 roku i utrzymanie się jej przy 24 dol. w 2024 roku.


W każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków Arkadiusz Jóźwiak spotyka się z widzami na odprawie traderów. W trakcie trwających ok. 2 godzin spotkań przedstawia wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przygląda się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.