Naga Markets

Prognoza ceny ropy: 100 dol. w przyszły mroku jest możliwe, ostrzega BofACena ropy Brent w czwartek utrzymuje się tuż poniżej 85 dol. za baryłkę, podczas gdy WTI opadła poniżej 80 dol.: poziomu określanego przez Biały Dom jako atrakcyjny do uzupełnienia rezerw strategicznych. Kraje grupy G7 rozważają wprowadzenie limitów cenowych na Rosję, a Chiny notują największą liczbę przypadków COVID.

Cena ropy WTI poniżej 80 dol.: Biały Dom sugerował, że to poziom skupu do rezerw SPR

Cena ropy naftowej Brent notowanej na giełdzie surowcowej ICE w trakcie porannej części czwartkowej sesji wzrasta o 0,27% odrabiając zaledwie skromny fragment strat ze środy, gdy notowania surowca opadły o ponad 4,3%.

Łącznie od początku października cena ropy Brent spadłą o 8,6%, jednak nadal jest o 8,8% wyższa niż na początku tego roku.

Cena ropy kontynuuje odreagowanie po wyprzedaży, która została wywołana spekulacjami, że OPEC+ może rozważyć znaczną podwyżkę wydobycia podczas spotkania na początku przyszłego miesiąca. Taki ruch byłby z pewnością zaskoczeniem, biorąc pod uwagę obniżenie wydobycia o 2 mln baryłek w zeszłym miesiącu, pogarszające się globalne perspektywy gospodarcze, chińskie restrykcje COVID oraz niepewność wokół limitu cen rosyjskiej ropy.

Prognoza ceny ropy: 100 dol. w przyszły mroku jest możliwe, ostrzega BofA
Kurs ropy naftowej Brent. Źródło: tradingview.com

– Rosnące stopy procentowe również historycznie stanowiły czynnik hamujący globalny popyt na ropę, ale oczywiście istnieje opóźnienie pomiędzy zaostrzeniem polityki monetarnej a spowolnieniem aktywności gospodarczej, które zazwyczaj następuje po roku. Podsumowując, wzrost światowego PKB i popyt na ropę w ostatnich kwartałach znacząco spowolniły, a ceny ropy mogą spaść, jeśli aktywność gospodarcza ulegnie dalszemu osłabieniu. – podkreślili analitycy rynku ropy naftowej w Bank of America.

Rząd USA niedawno dyskutował nad uzupełnieniem rezerw strategicznych w tym roku, jeśli ceny ropy WTI spadną poniżej 80 dol. za baryłkę. Warunek został spełniony, ponieważ w czwartek rano ropa WTI notowana jest na 77,7 dol.

TradingView Chart
Kurs ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

Według informacji podanych przez agencję Reuters w oparciu o wypowiedź jednego z europejskich urzędników, grupa G7 rozważa wprowadzenie limitu na rosyjską ropę na poziomie 65-70 dol. za baryłkę, choć rządy Unii Europejskiej nie uzgodniły jeszcze właściwej ceny.

Wyższy limit cenowy mógłby zachęcić Rosję do dalszej sprzedaż jej ropy, zmniejszając ryzyko niedoboru dostaw na globalnych rynkach ropy.

XTB

– Ten przedział byłby wyższy niż oczekiwały rynki, zmniejszając ryzyko zakłócenia globalnych dostaw. Jeśli UE zgodzi się na pułap cen ropy na poziomie 65-70 dol. za baryłkę w tym tygodniu, to widzimy ryzyko w dół dla naszej prognozy cen ropy na poziomie 95 dol. za baryłkę w tym kwartale. – powiedział

– Prognoza na poziomie 95 dol. za baryłkę opierała się na założeniu, że sankcje UE i limit cenowy na rosyjską ropę zakłócą podaż w wystarczający sposób, aby zrównoważyć obawy o globalny wzrost. – dodał.

Chiny zanotowały największą liczbę dziennych przypadków COVID-19 od początku pandemii. Lokalne władze zaostrzyły kontrole, aby stłumić ogniska choroby.

Zapasy ropy w USA w zeszłym tygodniu zmalały o 3,69 mln baryłek wobec prognozy zniżki o 1,05 mln i spadku w zeszłym tygodniu o 5,4 mln baryłek, jak wynika z danych EIA.

Zobacz również: Globalna recesja przy wysokiej inflacji w 2023 roku, prognozuje UniCredit

Prognoza ceny ropy od Bank of America

Analitycy Bank of America spodziewają się znacznego wzrostu popytu na ropę w przyszłym roku. Ich zdaniem, aż 90% wzrostu będzie wynikać z otwierania się azjatyckiej gospodarki.

– Netto, widzimy globalny popyt na poziomie 102,4 mln baryłek dziennie do IV kw. 2023 roku, czyli znacznie powyżej szczytów sprzed pandemii, o ile pozwoli na to dostępność podaży. – skomentowali analitycy Bank of America.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

– Cena ropy Brent wyniosła w tym roku średnio około 101 dol. za baryłkę i nadal prognozujemy ją na poziomie 100 dol. za baryłkę w przyszłym roku. co po raz pierwszy przedstawiliśmy 8 marca. Co więcej, oczekujemy, że Brent osiągnie poziom 110 dol. za baryłkę w okolicach szczytu przyszłorocznego sezonu samochodowego. Ponadto przewidujemy, że średnie ceny ropy będą nieco niższe w I kw. w porównaniu do II kw. i III kw. 2023 roku. – zaznaczyli analitycy Bank of America.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułRynek w Dniu Dziękczynienia
Następny artykuł26-27 listopada Warszawskie Targi Sztuki (WTS) to wyjątkowa okazja do spotkań z ludźmi sztuki!
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here