Naga MarketsPrognoza ceny Bitcoina na 2025 rok: droga do 1 miliona dolarów w ciągu 5 lat?Minęło już ponad dziesięć lat, odkąd Satoshi Nakamoto wydobył pierwszego Bitcoina. Przez te lata BTC doświadczyło wielu naprzemiennych cykli eksplozji i gwałtownego spadku cen. Ewoluowała również narracja wokół cyfrowej waluty, od mało wiarygodnego pieniądza cyfrowego i sieci płatności peer-to-peer do środka który ma zabezpieczać majątek przed inflacją czy też pełnić funkcję wartości.

Początkowi krytycy Bitcoina powoli przekonują się do sensu projektu – po latach negatywnych komentarzy, Nouriel Roubini wreszcie przyznał, że BTC może być częściowym magazynem wartości. Nawet JP Morgan ostatnio stał się bardziej „byczy” względem Bitcoina wskazując jego “potencjalną długoterminową przewagę”.

Te artykuły również Cię zainteresują
W rzeczywistości, większość komentatorów i analityków oczekuje, że BTC może tylko rosnąć. Spójrzmy krótko na główne czynniki wspierające cenę Bitcoina, a później zastanowimy się nad możliwymi pułapkami.

  • Wpływ przepływu środków instytucji na cenę Bitcoin w ciągu najbliższych 5 lat będzie znaczący
  • Stan Druckenmiller, przewiduje, że inflacja może wzrosnąć do 5-10 procent i używa Bitcoin jako tarczy na wypadek takiego scenariusza
  • Z punktu widzenia zarządzania inwestycjami, istnieją silne argumenty przemawiające za utrzymaniem BTC w zdywersyfikowanym portfelu

Bicoin w skali makro

Obecny czas wydaje się być idealny dla Bitcoina. Stworzony po części jako odpowiedź na nieograniczone wsparcie dla firm w czasie światowego kryzysu finansowego, BTC jest w zasadzie zaprojektowany, aby przeciwdziałać ciągłemu drukowaniu pieniędzy przez globalne banki centralne.

W odpowiedzi na Covid-19, wiele rządów wprowadziło wiele bodźców fiskalnych w celu wsparcia swoich gospodarek, co doprowadziło do powstania ogromnych deficytów. Zadaniem banków centralnych było wypełnienie powstałych dziur poprzez drukowanie ogromnych kwot pieniędzy. Globalne bodźce monetarne i stopy procentowe bliskie zeru przyczyniają się do dalszego pogłębiania się spadku realnej wartości danych walut fiat.

Tymczasem aktywa takie jak srebro, złoto i właśnie Bitcoin, są z natury odporne na dodruk. Sama podaż Bitcoina rośnie o około 2,5 procent rocznie, a jego politykę pieniężną można określić jako zacieśnienie ilościowe ze względu halving co cztery lata.

Capital.com
Capital.com - skorzystaj z rozwiązań sztucznej inteligencji do analizowania Twojego tradingu! SPRAWDŹ NAS

Ograniczona podaż + efekty sieciowy

Jak wspomniano powyżej, BTC jest aktywem deflacyjnym – zostało stworzone zaledwie 21 milionów monet. Jako bazowa kryptowaluta posiada oczywiście olbrzymi efekt sieciowy. Efekt sieciowy jest kluczowy dla przyszłej adopcji, ale także dla bezpieczeństwa łańcucha blokowego. Pomimo wielu innowacji w przestrzeni krypto, łańcuch blokowy Bitcoin pozostaje najbezpieczniejszy, właśnie ze względu na znaczną sieć urządzeń na całym świecie weryfikujących jego dokładność.

Ograniczenie podaży BTC i bezpieczeństwo jego sieci są podstawowymi filarami długoterminowych byczych prognoz dla tej kryptowaluty.

Instytucjonalne przepływy pieniężne

Temat ten zostanie szczegółowo omówiony w dalszej części tego artykułu. Jednakże, w dwóch słowach warto wspomnieć, że kryptowaluty nadal pozostają dosyć skromną grupą aktywów – jak pokazano na poniższym wykresie. Płynność jest nadal niewystarczająca dla wielu inwestorów instytucjonalnych, aby w znaczący sposób uczestniczyć w rynku. Globalne banki centralne przechowują ponad 2,6 biliona dolarów w rezerwach złota i miałyby trudności z transferem zaangażowania do BTC.

W nadchodzących latach, wraz z poprawą infrastruktury i płynności, napływ kapitału instytucjonalnego będzie prawdopodobnie istotnym czynnikiem wpływającym na cenę BTC.

Spójrzmy głębiej: Kapitał instytucjonalny i pieniądze korporacji

Kapitał instytucjonalny zasługują na nieco głębszą analizę. Wpływ przepływu środków instytucji na cenę Bitcoin w ciągu najbliższych 5 lat będzie znaczący, co popiera szereg dowodów.

Po pierwsze, zdefiniujmy kapitał instytucjonalny. Na nasze potrzeby obejmują one zarówno fundusze hedgingowe, emerytalne, family office, osoby fizyczne o wysokich dochodach, jak i korporacyjne departamenty finansowe.

Z punktu ekspozycji korporacji, posiadanie BTC może okazać się mniej ryzykowne niż jej brak. Zakup przez MicroStrategy 425 milionów dolarów w Bitcoin i 50 milionów dolarów w Bitcoin Square to tylko dwa przykłady. Według Messari, firmy zajmującej się analizą rynku kryptowalut, 0,5% wszystkich BTC znajdujących się obecnie w obiegu wchodzi w skład majątku spółek giełdowych.

Skarbnicy korporacyjni mają przed sobą trudne zadanie zarządzania płynnością przedsiębiorstwa, jego strukturą kapitałową i ryzykiem finansowym. W czasie pandemii Covid-19 firmy S&P 500 zgromadziły na swoich kontach rekordową ilość gotówki, osiągając rekordową sumę 1,8 biliona dolarów. Magazynowanie środków pieniężnych jest jednak szkodliwe dla wartości dla akcjonariuszy. Pomimo niepewnej sytuacji gospodarczej, w 2020 r. gotówka zarabiała mniej niż S&P 500, a siła nabywcza USD zmniejszyła się w tym roku o 1 proc.

A co z funduszami hedgingowymi, funduszami emerytalnymi i innymi profesjonalnymi inwestorami? Czy w najbliższych latach mogą one zwiększyć swoją ekspozycję na BTC?

W pewnym sensie, to już się dzieje. W tygodniu kończącym się 27 października, Grayscale Bitcoin Trust odnotował rekordowy napływ 215 mln dolarów, a łącznie pod swoim zarządem ma już 7,6 mld dolarów aktywów. Jeśli tempo zostanie utrzymane, trust będzie posiadał nawet 5 procent całościowej podaży Bitcoinów do końca 2021 roku.

Znani inwestorzy z Wall Street coraz przychylniej patrzą w kieurnku BTC. Bill Miller, legenda funduszy inwestycyjnych i dyrektor inwestycyjny Miller Value Partners, podsumował ostatnio swoją byczą tezę dla BTC, mówiąc wprost, że “podaż Bitcoinów rośnie o około 2,5% rocznie, a popyt rośnie szybciej”.

Inna legenda Wall Street, Stan Druckenmiller, przewiduje, że inflacja może wzrosnąć do 5-10 procent i używa Bitcoin jako tarczy na wypadek takiego scenariusza.

Z punktu widzenia zarządzania inwestycjami, istnieją silne argumenty przemawiające za utrzymaniem BTC w zdywersyfikowanym portfelu. Analiza przeprowadzona przez Messari wskazuje, że BTC oferuje najwyższe zyski skorygowane o ryzyko, najniższą korelację z większością rynków (w tym w okresach spowolnienia gospodarczego). A jeśli to nie wystarczy, poniższy wykres mówi sam za siebie.

Inwestuj  razem z brokerem Capital.com. Sprawdź kontrakty CFD pozwalające zarabiać na spadkach i wzrostach cen.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here