Naga MarketsPrognoza cen kawy na 2021 rok: czas „obudzić się” w rzeczywistości wielkich szans?Ceny kawy drastycznie odczuły spadek popytu ze strony przemysłu spożywczego podczas lockdownu, który dla przypomnienia, miał spowolnić rozprzestrzenianie się Covid-19 na całym świecie. Dynamika rynku w trakcie ostatnich miesięcy zmieniała się w odpowiedzi na zmianę przyzwyczajeń konsumentów pijących kawę w domu, co wpłynęło na popyt na niektóre mieszanki.

  • Cena głównego gatunku była zmienna, wahając się w 40-procentowym przedziale. Więc czy teraz jest dobry moment na inwestowanie w rynek kawy? A jeśli tak, to którą mieszankę należy wybrać?
  • W tym artykule analizujemy kawę jako instrument inwestycyjny i zastanawiamy się nad perspektywami dla rynku w przyszłym roku.

Dlaczego inwestować w kawę?

Chociaż kawa nie jest tak popularna jak inne towary, takie jak ropa naftowa i metale, nadal jest jednym z najczęściej handlowanych „miękkich” towarów. Zdecydowanie ma swoje miejsce w portfelach inwestycyjnych, w których towary są wykorzystywane do zabezpieczenia przed inflacją i spadkiem wartości dolara amerykańskiego. Eksport kawy to branża warta 20 mld dolarów, co przekłada się na 2 mld filiżanek kawy dziennie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na ceny kawy duży wpływ mają obawy związane z podażą, które mogą powodować niestabilność i stwarzać możliwości do wzrostu cen. Kawę uprawia się w ponad 50 krajach, ale produkcja na dużą skalę jest bardzo skoncentrowana w kilku krajach, a tamtejsza pogoda i wydarzenia geopolityczne wpływają na podaż. Kawa może również odgrywać ważną rolę w globalnym wzroście gospodarczym: przy wzroście konsumpcji na rynkach wschodzących w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej rosną również ich gospodarki, a w krajach rozwiniętych podobna zależność występuje w przypadku wzrostu dochodu rozporządzalnego. Jednak inwestorzy muszą być ostrożni, ponieważ obfita podaż, spowolnienie gospodarcze i silniejszy dolar mogą spowodować spadek cen kawy.

Kontrakt futures na kawę C jest światowym odniesieniem dla kawy Arabica. Jest on notowany na New York Mercantile Exchange (NYMEX), która jest własnością Chicago Mercantile Exchange (CME) oraz Intercontinental Exchange (ICE). Ziarna kawy Arabica stanowią 75 procent światowej produkcji i są uprawiane głównie w Brazylii i Kolumbii. Brazylijska produkcja stanowi 40 % całkowitej podaży.

Pozostałe 25% kawy to mieszanka Robusta, która jest produkowana głównie w Wietnamie i Indonezji. Kontrakt terminowy na kawę Robusta na ICE jest światowym benchmarkiem.

Ziarna Arabica są produktem premium o lżejszym, słodszym smaku, natomiast ziarna Robusty mają bardziej gorzki smak z wyższą zawartością kofeiny. Ceny ziaren odmiany Robusta są zazwyczaj bardziej zmienne, ponieważ są one wykorzystywane przez duże, międzynarodowe korporacje.

Capital.com
Capital.com: handluj złotem z niskim spreadem (0.20$) i bez prowizji! SPRAWDŹ NAS

Zmiany w produkcji zwiększają zmienność cen kawy

W okresie od końca 2016 r. do 2019 r. ceny kawy znacznie spadły w związku z nadprodukcją w Brazylii i gwałtownym spadkiem wartości brazylijskiego reala w stosunku do dolara amerykańskiego, przy czym w maju ubiegłego roku ceny spadły do najniższego poziomu aż od 15 lat. Cena kawy Arabica spadła do 0,87 USD za funt, w porównaniu z historycznym szczytem 3,06 USD za funt w 2011 roku.

Po rekordowych zbiorach w Brazylii w sezonie 2018/2019, produkcja zmniejszyła się i tym samym spadła globalna podaż. Połączenie niższej brazylijskiej produkcji i silniejszej waluty, a także zmieniające się trendy popytu konsumpcyjnego, podniosło ceny w drugiej połowie 2019 roku. Kawa parzona na zimno cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza w USA i co istotne – wykorzystuje coraz więcej ziaren do produkcji. Konsumpcja kawy rośnie również w Chinach, gdzie Starbucks otworzył w 2019 r. ponad 600 sklepów.

Ceny kawy zaczęły spadać w lutym, gdy Covid-19 wymusił lockdown w Chinach i rozprzestrzenił się po świecie, zmniejszając popyt na kawę ze strony restauracji i kawiarni. Konsumenci zaczęli pić kawę w domu, przesuwając popyt z Arabiki na Robustę, która jest używana w mieszankach kawy rozpuszczalnej.

Cena Arabica rozpoczęła rok od ceny 1,26 USD za funta, w lutym spadła do 0,98 USD. W marcu cena wzrosła do 1,30 USD, a na początku czerwca ponownie spadła, tym razem do 0,96 USD za funt.

W ciągu lata ceny wzrosły w odpowiedzi na złagodzenie ograniczeń związanych z zamykaniem gospodarek, jednak perspektywa drugiej fali pandemii spowodowała, że im bliżej zimy, tym cena coraz mocniej się osuwała. Cena gatunku Arabica wzrosła o 10 procent powyżej 1,12 USD za funt po spadku do trzymiesięcznego minimum 3 listopada. Podczas gdy brazylijski eksport wzrósł o 11,5 proc. w ujęciu rok do roku, osiągając rekordowy poziom w październiku, na rynku pojawiły się obawy, że huragan Eta, który uderzył w Nikaraguę i Honduras w pierwszym tygodniu listopada, uszkodził uprawy i zakłóci transport. Z powodu burz i powodzi w Wietnamie, które przerwały zbiory, wzrosła również cena za Robustę.

Inwestuj w kawę razem z brokerem Capital.com. Sprawdź kontrakty CFD pozwalające zarabiać na spadkach i wzrostach cen.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here