Naga MarketsPrognoza cen Ethereum Classic na 2021 rok: czy ETC zasługuje na miejsce w Twoim portfelu?Ze wszystkich popularnych klas aktywów, to właśnie kryptowaluty radzą sobie ostatnio najlepiej. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy ceny Bitcoin (BTC) i Ether (ETH) wzrosły odpowiednio o ponad 140% i 260%. Dla porównania amerykański indeks S&P 500 wzrósł jedynie o 10%. Jednocześnie całkowita kapitalizacja rynkowa wszystkich kryptowalut wzrosła do prawie 500 mld USD.

To sprawia, że są one więcej warte niż znane na całym świecie banki inwestycyjne JP Morgan (JPM), Morgan Stanley (MS), Goldman Sachs (GS) i Citigroup (C) łącznie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Warto zauważyć, że kiedy większość kryptowalut radziła sobie bardzo dobrze, Ethereum Classic (ETC) pozostawał w tyle. Od początku roku cena ETC spadła o 45%. Ponadto, podczas gdy inne kryptowaluty sprawnie odrobiły straty po pierwszym kwartale, ETC rósł bardzo powoli. Przy obecnej cenie 6,4 USD(18 listopada), jest ona zaledwie o 58% wyższa od tegorocznego minimum na poziomie 4,1 USD. Dla porównania, cena ETH wzrosła o ponad 300% względem tegorocznego dołka.

W tym artykule dotyczącym Ethereum Classic analizujemy, czy ETC ma szansę odzyskać w nadchodzącym roku swoją wartość, czy czeka ją kolejny spadek.

Co to jest Ethereum Classic?

Zanim zagłębimy się w analizę Ethereum Classic, szybko przypomnijmy sobie, jak działa ta kryptowaluta.

W 2013 roku zespół programistów, w tym Vitalik Buterin i Charles Hoskinson, wpadł na pomysł uruchomienia smart kontraktów z wykorzystaniem sieci blockchain. Ostatecznie stworzyli Ethereum, a rodzima kryptowaluta projektu ETH stała się drugą co do wielkości cyfrową walutą świata, z kapitalizacją rynkową ponad 53 mld dolarów.

Ethereum Classic powstał poprzez hardfork oryginalnej sieci Ethereum po wielkim włamaniu do Zdecentralizowanej Autonomicznej Organizacji (DAO), którego łupem padło 50 milionów dolarów. Dlatego też, hardfork został stworzony z myślą o zwróceniu skradzionych funduszy ich pierwotnym właścicielom. Po podziale, nowy Ethereum zachował nazwę Ethereum, podczas gdy starszy odpowiednik zmienił się w Ethereum Classic.

Podobnie jak Ethereum, Ethereum Classic pozwala programistom na tworzenie zdecentralizowanych aplikacji, znanych również jako dApps. Popularnym przypadkiem wykorzystania sieci jest przypadek zdecentralizowanych finansów (DeFi). W DeFi programiści tworzą platformy finansowe, które pozwalają ludziom m.in. pożyczać pieniądze, inwestować, handlować i dokonywać wszelkiego rodzaju przepływu środków.

Aktualne wydarzenia: dlaczego ETC spisuje się tak słabo

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Ethereum Classic było w tym roku wyjątkowo słabe, tracąc ponad 45% swojej wartości. W rezultacie kapitalizacja rynkowa spadła do zaledwie 679 milionów dolarów, co zrzuciło ją na 34. pozycję wśród największych kryptowalut na świecie, ustępując miejsca młodym projektom jak: Cardano (ADA), Polkadot i Chainlink.

Ta słaba kondycja ETC jest spowodowana głównie niską akceptacją użytkowników, z racji na fakt, że większość deweloperów preferuje budowanie aplikacji z wykorzystaniem sieci Ethereum. Szczególnie można było to zaobserwować podczas boomu Initial Coin Offering (ICO) i obecnego wzrostu DeFi. W tym czasie, większość ICO była budowana właśnie w oparciu o sieć Ethereum.

Obecnie istnieją dziesiątki dużych projektów DeFi o łącznej wartości ponad 13 miliardów dolarów. Spośród 44 projektów śledzonych przez DeFi Pulse, wszystkie są zbudowane na sieci Ethereum. Na liście znajdziemy popularne platformy takie jak Maker, Yearn Finance, Uniswap i Aave. Poniższy wykres pokazuje, że całkowita ilość wyszukiwań w Google Ethereum Classic jest znacznie mniejsza niż Ethereum i Bitcoin.

Ethereum Classic zmagał się również z rosnącą liczbą ataków w sieci. W sierpniu tego roku doznała ona kilku ataków, które uderzyły w ponad 10 000 bloków. Mimo, że Ethereum Classic Labs i pozostali deweloperzy usilnie starają się powstrzymać takie incydenty, skutkiem tego jest to, że większość deweloperów i górników nie czuje się komfortowo z siecią.

Analitycy uważają, że takie ataki będą kontynuowane, chyba że sieć zmieni się z Proof of Work (PoW) na Proof of Stake (PoS). W pierwszym przypadku nowe monety powstają poprzez wydobycie, w drugim jest to troszkę bardziej skomplikowane. Co warto zaznaczyć, od kilku miesięcy Ethereum ciężko pracuje nad przejściem z PoW do PoS poprzez aktualizację Ethereum 2.0.

Sprawdźmy teraz, jak wygląda najnowsza prognoza cen ETC i sprawdźmy, czy inwestowanie w tę kryptowalutę ma jakikolwiek sens w 2021 roku.

Capitalcom

Ethereum Klasyczne przewidywanie cen: co może się stać dalej?

Prognoza cen Ethereum Classic

Jeśli Ethereum Classic utrzyma obecny „status quo”, to szanse na osiągnięcie sukcesu będą niewielkie.Po pierwsze, Ethereum już ugruntowało swoją pozycję jako główny gracz w branży DeFi, co według wielu ekspertów jest kluczem do sukcesu.

James Wo, założyciel Ethereum Classic Labs, stwierdził w swoim oświadczeniu, że ma nadzieję, że więcej programistów DeFi będzie migrować do sieci. Powiedział to, gdy uruchomił Wrapped ETC (WETC), który jest tokenem pomagającym programistom budować projekty DeFi. W idealnym scenariuszu token WETC przekształci ETC w protokół, który jest kompatybilny z wersją ERC tego tokena.

Będąc już nieco spóźnionym, Ethereum Classic będzie próbować walczyć o branżę DeFi z ETH i innymi graczami, jak EOS, Waves i Neo.

Cena ETC będzie również mieć problem z istotnym wzrostem z racji na fakt, że sieć nie jest tak bezpieczna jak ETH. Ponadto jego niewielka wartość rynkowa i brak zainteresowania instytucjonalnego również nie będzie pomagać w pięciu się po drabince cenowej.

Dlatego też moja osobista prognoza cen ETC na 2021 rok zakłada, że kryptowaluta będzie nadal pozostawać w tyle za swoimi konkurentami.

Prognozy cenowe analityków ETC: czy Ethereum Classic to dobry zakup na 2021 rok?
Long Forecast, internetowy serwis tworzący prognozy dla rynku kryptowalut, również zakłada, że ETC będzie nadal borykać się z trudnościami w nadchodzącym roku. Z szacunków wynika, że ETC maksymalnie osiągnie wycenę w wysokości 8,44 USD w 2021 roku, co oznacza zaledwie 30-procentowy wzrost w stosunku do obecnego poziomu. Mimo to serwis szacuje, że cena zakończy rok na poziomie 5,62 USD, czyli poniżej obecnego poziomu wyceny.

Pełna treść artykułu dostępna jest na stronie Capital.com.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: lotos akcje | bml akcje | biomed kurs akcji | akcje pgnig – najnowsze wiadomości | pgnig notowania | bitcoina |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here