Naga Marketsniedźwiedź i bykEuropejskie giełdy mogą pochwalić się solidnym początkiem roku. Ich łączna wartość rynkowa wzrosła o ponad 1 bilion dolarów od momentu dołka z 27 grudnia 2018 r. Jednak zgodnie z prognozą przeprowadzoną przez ekspertów z Bloomberga, europejskie indeksy akcyjne są blisko końcowej fazy hossy.


Zobacz również: Początek 2019: Zachwiany globalny wzrost, gołębi EBC i FED oraz dalszy kurs EUR/USD – oceniają duże banki

Problemy polityczne i ekonomiczne zduszą spółki strefy euro

Analitycy nie mają wątpliwości – dobry początek roku indeksy giełdowe zawdzięczają przede wszystkim gołębiemu wydźwiękowi FEDu oraz optymistycznym oczekiwaniom ws. rozwiązania konfliktu handlowego między USA, a Chinami. Jednak problemy gospodarcze, które pojawiły się pod koniec zeszłego roku w dalszym ciągu obowiązują i mogą zdusić europejskie spółki w niedalekim czasie.

Szwajcarskie przedsiębiorstwo finansowe Credit Suisse Group AG podało w poniedziałkowym raporcie, iż światowe wzrosty na akcjach zbliżają się ku końcowi w związku z czym zmniejszają swoją rekomendację do poziomu neutralnego.

Prognostycy ostrzegają: Koniec noworocznej hossy na akcjach jest bliski
Wskaźnik RSI wskazuje wykupienie na akcjach europejskich

Eksperci z Bloomberga zauważają również, iż europejski region jest szczególnie podatny na negatywne nastroje z powodu skomplikowanych sytuacji politycznych w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Francji. Wzrost gospodarczy w strefie nie poprawia się, a wskaźnik makroekonomiczny (CMI) banku Merrill Lynch dla Europy pozostaje pro-spadkowy. Na początku tego miesiąca Komisja Europejska przeprowadziła gruntowne korekty w dół swoich prognoz dla Niemiec i wielu głównych gospodarek strefy euro.

Kurs Daxa blisko tegorocznych szczytów

Niemiecki indeks 30 największych spółek od grudniowego dołka wzrósł już ponad 1000 punktów i obecnie notowany jest w okolicach 11260. Tegoroczny szczyt znajduje się nieco wyżej 11392, a jego przebicie otwarłoby drogę do grudniowego szczytu 11580. Z drugiej strony najbliższe wsparcie stanowi styczniowe minimum 10864, a w przypadku jego pokonania może dojść do testu wsparcia 10392.  Struktura pivotowa pozostaje pozytywna, a więc nie wykluczone, że DAX zdoła pokonać tegoroczny szczyt.

Prognostycy ostrzegają: Koniec noworocznej hossy na akcjach jest bliskiConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here