Naga MarketsJeszcze w lipcu Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) zapraszało wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów (OBI) 2018, które miało pokazać jak wygląda profil przeciętnego polskiego tradera. Jak wynika z odpowiedzi udzielonych przez prawie 4 tysięcy respondentów, zdecydowaną większość udziału w rynku stanowią przedstawiciele płci męskiej. W gronie najpopularniejszych portali informacyjnych polskiego inwestora znalazł się portal Comparic.pl.


Przeciętny polski inwestor jest mężczyzną w średnim wieku

Zgodnie z wynikami badania inwestor detaliczny w Polsce inwestuje średnie od 8 lat, posiada około 41-42 lata, do 7 spółek w portfelu (trzymanych w okresie do roku), nie uczestniczy w walnych zgromadzeniach i posiada wyższe wykształcenie.

Zdecydowana większość zajmuje się inwestowaniem po godzinach (58%), a jedynie niewielki odsetek (2,8%) uważa się za zawodowego tradera lub inwestora. Polacy wybierają głównie inwestowanie na własną rękę (90%), a co czwarty decyduje się na wybór funduszy TFI.

Poniższa tabela porównuje przeciętnego polskiego i niemieckiego inwestora giełdowego

Polski inwestor Niemiecki inwestor
Średnio 42 lata Średnio 56 lat
Inwestuje od 8 lat Inwestuje od 22 lat
Do 7 spółek w portfelu Do 19 spółek w portfelu
Trzyma akcje do roku Inwestuje długoterminowo w dywidendy
Nie uczestnicy w WZ Uczestniczy w WZ

Źródło: OBI 2018

Portfel wielkości 50 tysięcy złotych

Wśród ankietowanych na pytanie o średnią wartość portfela, najwięcej osób (20,2%) podawało, że wynosi ona pomiędzy 30-50 tysięcy lub pomiędzy 50-100 tysięcy (17,3%). Portfele o wartości powyżej pół miliona złotych posiadało trochę ponad 5% inwestujących:

Wartość portfela polskiego inwestora
Źródło: SII

W porównaniu z rokiem poprzednim o 7 p.p. zwiększyła się liczba respondentów, których wartość portfela plasuje się w przedziale 10-50 tysięcy złotych.

Polacy zaczęli inwestować w kryptowaluty i boją się przestępstw

Chociaż głównym rynkiem inwestycyjnym wśród Polaków jest nadal GPW (81,2%) oraz depozyty bankowe (24,2%), to spory udział w rynku posiada również Forex (14,9%). W zestawieniu pojawiają się także kryptowaluty, w które inwestowało 6% respondentów:

W co inwestują Polacy
Źródło: SII

Jednocześnie w związku z licznymi aferami rynkowymi, w tym roku zdecydowanie większa liczba ankietowanych wskazywała, że głównymi słabościami krajowej branży są przestępstwa (36,6% wobec 20,8% w 2017 roku):

Słabości polskiego rynku kapitałowego
Źródło: SII

Inwestorzy coraz chętniej czytają Comparic.pl

Kolejny rok z rzędu w gronie serwisów internetowych, na których polski inwestor najchętniej szuka informacji giełdowych znalazł się portal Comparic.pl. W 2017 zostaliśmy wskazani jako pierwszy wybór źródła nowinek giełdowych przez 5% respondentów, w 2017 wartość ta wzrosła do 7,7%, za co serdecznie dziękujemy.

Niekwestionowanym liderem nadal pozostają portale bankier.pl, pb.pl oraz money.pl czytane kolejno przez 62%, 42% oraz 41% ankietowanych

Pełny raport autorstwa SII odnośnie polskich inwestorów detalicznych w 2018 roku można pobrać z serwerów Comparic – LINK.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here