Naga MarketsProdukty powstające z owadów to trend przyszłości, który z roku na rok nabiera coraz większego rozpędu. Szczególnie kluczowymi branżami jest m.in. rynek pasz dla zwierząt domowych oraz hodowlanych, ale także ryb. O tej dynamicznej branży i o działalności innowacyjnej polskiej spółki HiProMine, rozmawialiśmy z jej prezesem zarządu, prof. Damianem Józefiakiem.

  • HiProMine to polski lider rozwoju technologii wytwarzania produktów z owadów
  • Firma jest także pionierem w skali globalnej, specjalizuje się w paszach dla zwierząt i dodatkach do karm
  • Rozmowę na kanale Comparic News poprowadził redaktor Comparic24.tv, Przemysław Tabor

Te artykuły również Cię zainteresują
W rozmowie, prof. Damian Józefiak, prezes HiProMine wyjaśnił między innymi jak potencjalnie wielki rynek zbytu może stworzyć przemysł owadzi:

Celujemy w dwa dość mocno specyficzne rynki. Jeden to jest rynek karm “pet food” dla psów i kotów. Dlaczego ten rynek? Z powodu wielu właściwości białka owadziego, m.in. dlatego, że białko z bezkręgowców dla psów i kotów jest hipoalergiczne. Wykazuje ono dużo właściwości prozdrowotnych, przeciwzapalnych, ale również jest szczególnie dobrze tolerowane przez psy, które wykazuję alergie pokarmowe czy nietolerancje pokarmowe. – stwierdził Damian Józefiak z HiProMine.

–  Drugi rynek, w który się mocno wpisujemy, to akwakultura. Globalnie ten rynek rośnie bardzo mocno. Jest na to kilka powodów. Kiedyś wydawało się, że ryby te złowione w oceanach czy morzach, są super zdrowe i bardzo dobre, ale dzisiaj się okazuje, że w wielu regionach świata te ryby mają ogromne poziomy metali ciężkich, jak np. tuńczyk. – dodał.

– W akwakulturach, co do paszy, którą się ryby karmi, wszyscy poszukują zamienników. To są rynki wolumenowe, o których mówimy w milionach ton. To rynki rosnące, ponieważ każdy z tych rynków to 7-8% wzrostu globalnego w zależności od regionu. To są rynki tylko w Europie, jeżeli mówimy o rynku akwakultury, to jest kilka milionów ton paszy rocznie na potrzebny głównych gatunków jak np. łososiowate, ale dzisiaj w akwakulturze produkuje się nawet tuńczyka czy halibuta. Tu jest bardzo duże znaczenie, czym się te ryby żywi, bo trafiają one do łańcucha pokarmowego i wszyscy chcą, żeby te ryby karmiło się w jak najbardziej zdrowy i zrównoważony sposób. – zaznaczył prezes HiProMine.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena ropy wti | notowania gpw | cena akcji biomed | kurs bitcoina | euro kurs |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here