Naga MarketsPlatforma wydobywcza ropyCzwarty kwartał 2019 roku na rynku amerykańskiej ropy rozpoczął się kolejną falą rekordów. Wydobycie czarnego złota w Stanach Zjednoczonych w połowie października przekroczyło 12,5 miliona baryłek i pomimo chwilowej korekty w okresie letnim, amerykańscy producenci konsekwetnie realizuje prognozy analityków.


Goldman Sachs tonuje nastroje

Tymczasem optymizm tonuje Goldman Sachs, który w swoim najnowszym raporcie obniżył prognozowany wzrost wydobycia w Stanach Zjednoczonych do 700 tysięcy baryłek dziennie w 2020 roku, w porównaniu do wskazywanego wcześniej 1 miliona. Zauważymy, że w 2018 roku wzrost produkcji wyniósł 1,7 miliona baryłek, a w roku bieżącym wyniesie 1,1 miliona baryłek dziennie. Bank zmniejszył również przewidywany wzrost popytu na czarne złoto z 1,4 do 1,3 miliona baryłek dziennie.

Goldman Sachs wskazuje, że powodem obniżenia prognoz jest niższa aktywności na polach naftowych – „wstępne dane w 2019 r. sugerują, że poprawa produktywności wydobycia ze skał łupkowych w kluczowych złożach ropy naftowej w USA jest coraz mniej widoczna” – “Uważamy, że nadal istnieje możliwość dalszej poprawy wyników odwiertów, choć prawdopodobnie w bardziej umiarkowanym tempie w stosunku do wyników obserwowanych w poprzednich latach”.

Produkcja ropy w USA w ujęciu tygodniowym. Źródło: eia.gov

Raport wskazuje jednak, że ilość ropy wydobywanej w regionie basenu Permian, który jest jednym z największych beneficjentów rewolucji łupkowej, będzie stanowić coraz większy odsetek wzrostu światowej produkcji „poza OPEC”, nawet jeśli wydobycie w Stanach Zjednoczonych będzie spowalniać.

Goldman Sachs prognozuje, że wydobycie ropy z tego regionu wzrośnie w tym roku o 800 tysięcy baryłek dziennie co stanowi 42% wzrostu wydobycia ropy spoza OPEC.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here