Naga MarketsProdukcja ropy naftowej w Libii z problemamiO ile jeszcze na początku wczorajszej sesji na rynku ropy naftowej przeważali pesymiści, to już w drugiej połowie dnia nastroje inwestorów na tym rynku były lepsze, a cenom ropy udało się zakończyć sesję na plusie. Odbicie jest jednak wątłe, co pokazuje konsolidacja podczas dzisiejszej sesji.

Ceny ropy naftowej w konsolidacji

Negatywnym akcentem na rynku ropy naftowej były dane dotyczące wzrostu zapasów ropy naftowej w USA, a dodatkowo pesymizm na tym rynku wywołuje sytuacja w Indiach, gdzie rosnąca liczba zakażeń Covid-19 doprowadziła do kolejnych restrykcji i obniżonego popytu na paliwa.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pewnym wsparciem dla notowań ropy naftowej są jednak doniesienia z Libii. Produkcja ropy naftowej w tym kraju spadła do okolic miliona baryłek dziennie w ostatnich dniach, a zapewne będzie zniżkować dalej. Wszystko przez problemy finansowe. National Oil Company (NOC) zadeklarowała stan force majeure („siły wyższej”) na eksport ropy naftowej z portu Hariga. Portem tym zarządza spółka Arabian Gulf Oil Co. (AGOCO), będąca spółką-córką NOC, która podała, że już od września nie otrzymuje należnych jej środków z budżetu. W podobnym tonie wypowiada się również Sirte Oil Company (także podlegająca NOC), która jeszcze przed końcem tygodnia może wstrzymać wydobycie ropy naftowej ze względu na problemy finansowe. Sektor naftowy w Libii jest państwowy, a powyższa sytuacja jest efektem sporu NOC i banku centralnego Libii.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Problemy z wydobyciem i eksportem ropy naftowej w Libii zdarzają się regularnie, więc inwestorzy nie reagują na nie nerwowo. Już od dekady, czyli od czasów arabskiej wiosny z 2011 roku, Libia zmaga się z niestabilnością lokalnej władzy oraz licznymi atakami bojówek na tamtejsze instalacje naftowe. Możliwości wydobywcze Libii to około 1,6 mln baryłek ropy naftowej dziennie – obecnie, mimo problemów, i tak wykorzystywane są one w większym stopniu niż w niektórych latach. Wspomniana niestabilność wewnętrzna Libii sprawiała, że w ostatnich latach produkcja ropy naftowej w Libii potrafiła spaść nawet do okolic 150-250 tys. baryłek dziennie.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania ropy brent | merkator akcje | pgnig gpw | bitcoin prognozy | funt brytyjski |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here