Naga MarketsProdukcja przemysłowa wyższa w lipcu o 1,1% niż rok wcześniej, podaje GUSProdukcja przemysłowa była w lipcu o 1,1 proc. wyższa niż przed rokiem. To bardzo pozytywne zaskoczenie, bowiem spodziewano się jej spadku. Korzystna tendencja utrzymuje się już drugi miesiąc z rzędu, co sygnalizuje zdecydowaną poprawę sytuacji w polskiej gospodarce.

Produkcja zaskakuje bardzo pozytywnie

Według najnowszych danych GUS, w lipcu produkcja przemysłowa wzrosła w porównaniu do ubiegłego roku o 1,1 proc. To kolejne pozytywne zaskoczenie, po czerwcowej zwyżce o 0,5 proc. Analitycy spodziewali się spadku o 1,2 proc. Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych, lipcowa produkcja była wyższa o 6,2 proc. niż w lipcu 2019 r. Drugi z rzędu wzrostowy miesiąc pozwala oczekiwać wyraźnego wzrostu PKB w trzecim kwartale, choć trudno ostatecznie przesądzić o zakończeniu recesji. W pierwszych siedmiu miesiącach obecnego roku produkcja przemysłowa wciąż była niższa niż w tym samym okresie poprzedniego roku o 5,2 proc.

Te artykuły również Cię zainteresują
O 5,7 proc. niższa była produkcja w sektorze górnictwa, w przetwórstwie przemysłowym zanotowano wzrost o 1,1 proc., zaś w gospodarce komunalnej (dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami) miał miejsce wzrost aż o 7,5 proc. O 22,9 proc. zwiększyła się produkcja trwałych dóbr konsumpcyjnych. Sięgający 7 proc. spadek miał miejsce w przypadku sektora energetycznego, a produkcja dóbr inwestycyjnych zmniejszyła się o 3,3 proc. Jeśli chodzi o szczegóły, to o 24,2 proc. zwiększyła się produkcja mebli, sięgająca 15,3 proc. zwyżka miała miejsce w przypadku produkcji komputerów i wyrobów elektronicznych, a produkcja wyrobów z drewna wzrosła o 14,8 proc. O 18,4 proc. w dół poszła produkcja w sektorze wydobywania węgla, o 15 proc spadła produkcja koksu i produktów rafinacji ropy naftowej. O 13,3 proc. mniejsza niż przed rokiem była też produkcja maszyn i urządzeń.

Dane z czerwca i lipca dotyczące przemysłu, w połączeniu z optymistycznymi informacjami o handlu zagranicznym, pozwalają oczekiwać wyraźnego wzrostu PKB w trzecim kwartale, co może oznaczać przełamanie recesji i powrót polskiej gospodarki na ścieżkę wzrostu.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here