Naga MarketsProdukcja przemysłowa w Polsce wyższa o 1,5% r/r, jednak niższa od oczekiwań, podaje GUSSierpień był trzecim z rzędu miesiącem wzrostu produkcji przemysłowej. O ile czerwiec i lipiec przyniosły pozytywne zaskoczenie, to w sierpniu można mówić o niewielkim rozczarowaniu.

Sierpniowe rozczarowanie w przemyśle

Według najnowszych danych GUS, w sierpniu produkcja przemysłowa była wyższa niż przed rokiem o 1,5 proc. Ekonomiści spodziewali się lepszego wyniku i liczyli na zwyżkę o 2,8 proc. Dodatkowo w porównaniu do lipca, produkcja zmniejszyła się o 5,8 proc. Słabsza dynamika sierpniowa częściowo wynika z czynników sezonowych. Po wyeliminowaniu ich wpływu wzrost sięga 1,8 proc. w porównaniu do sierpnia 2019 r. i 0,6 proc. względem lipca obecnego roku. Mimo lekkiego niedosytu, należy jednak zauważyć, że mamy już do czynienia z coraz bardziej wyraźną i należy mieć nadzieję, trwałą tendencją wzrostową. Jej dynamika nawet lekko przyspiesza. Pierwszą jaskółką ożywienia był czerwcowy wzrost produkcji o 0,5 proc., co po głębokim załamaniu z poprzednich dwóch miesięcy, można było uznać za sukces. Lipiec przyniósł wzrost produkcji już o 1,1 proc. W sierpniu mieliśmy do czynienia z kolejnym przyspieszeniem. Jeszcze za wcześnie, by mówić o dużym optymizmie, widocznym w korygowaniu w górę oczekiwań względem dynamiki PKB w kolejnych kwartałach i w całym roku, ale z pewnością spadek nie będzie tak duży, jak się tego wcześniej obawiano. Łącznie w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy roku produkcja przemysłowa byłą o 4,5 proc. niższa niż w tym samym czasie rok wcześniej.

Optymistyczne sygnały płyną z trzech spośród głównych sektorów gospodarki. Aż o 12,7 proc. zwiększyła się w sierpniu produkcja trwałych dóbr konsumpcyjnych, o 2,2 proc. w górę poszła produkcja dóbr zaopatrzeniowych i o 0,9 proc. produkcja nietrwałych dóbr konsumpcyjnych. O 5,7 proc. mniejsza była z kolei produkcja dóbr związanych z energią, a w przypadku dóbr inwestycyjnych spadek sięgnął 1,6 proc. Największy, sięgający 10,7 proc. spadek zanotowano w górnictwie i wydobywaniu. W segmencie wytwarzania i zaopatrywania w energię, gaz i gorącą wodę produkcja była niższa niż rok wcześniej o 2,7 proc. O 2 proc. poprawiła się natomiast produkcja w przetwórstwie przemysłowym.

Rozpatrując bardziej szczegółowo sierpniowe zmiany w poszczególnych działach, warto zwrócić uwagę na 20,1 proc. wzrost produkcji komputerów, urządzeń elektronicznych i optycznych. W przypadku wyrobów z drewna wzrost sięgał 13,6 proc., a o 10,3 proc. wyższa była produkcja urządzeń elektrycznych. O 8,5 proc. zwiększyła się produkcja mebli. Sięgająca 20,4 proc. zapaść miała natomiast miejsce w przypadku produkcji węgla. Spory, sięgający 16,2 proc. spadek nastąpił również w produkcji maszyn i urządzeń.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here