Naga MarketsProdukcja przemysłowa w Polsce rośnie o 5,9% r/r, podaje GUS
mrhayata | Creative Commons License

Wrzesień był czwartym z rzędu miesiącem wzrostu produkcji przemysłowej. Choć dynamika tej tendencji nieco się zwiększyła, to jednak nie na tyle, by z optymizmem patrzeć na ożywienie w polskiej gospodarce.

Polski przemysł przyspiesza, ale do optymizmu daleko

Według najnowszych danych GUS, we wrześniu produkcja przemysłowa była wyższa niż przed rokiem o 5,9 proc. i o 15,5 proc. wyższa niż w sierpniu. Oznacza to kontynuację wzrostowej tendencji, utrzymującej się od czerwca, a więc czwarty miesiąc z rzędu. Jej dynamika jednak pozostawia wiele do życzenia i świadczy o tym, że powrót polskiej gospodarki do zdrowia, po wiosennym załamaniu, będzie powolny i długotrwały. Od czerwca do sierpnia produkcja naszego przemysłu rosła w tempie od 0,5 do 1,5 proc. Wrześniowe przyspieszenie jest z jednej strony zjawiskiem optymistycznym, jednak z drugiej, nieco rozczarowuje.

Analitycy Ministerstwa Rozwoju liczyli na wzrost aż o 8 proc. i wyraźnej poprawy w takich sektorach jak żywność, przemysł farmaceutyczny, komputery i urządzenia elektryczne, ale także samochody i meble. Ekonomiści rynkowi byli znacznie mniej optymistycznie nastawienie i liczyli na wzrost produkcji o 3,8 proc., więc nie mogą czuć się zawiedzeni, ale z pewnością po cichu oczekiwali na bardziej pozytywne zaskoczenie. Po wyeliminowaniu czynników sezonowych wzrost produkcji sięga 3,6 proc., a więc jest dość skromy. Po pierwszych dziesięciu miesiącach roku, produkcja jest niższa niż rok wcześniej o 3,2 proc., trudno więc mówić o poważniejszym załamaniu.

Wrzesień przyniósł więc wzrost, ale raczej nie przełom, a alarmujące informacje o nasileniu się pandemii koronawirusa i to nie tylko w Polsce, ale w większości krajów świata, nie wróżą najlepiej na kolejne miesiące. Choć wydaje się, że przemysł na ewentualnych ograniczeniach ucierpi mniej niż pozostałe działy gospodarki, to jednak warunki działania będą z pewnością trudne. O ile jeszcze niedawno ekonomiści optymistycznie podwyższali prognozy na obecny i przyszły rok, to teraz wszystko wskazuje na to, że będą musieli korygować je w dół.

Patrząc na poszczególne działy przemysłu także trudno spodziewać się radykalnej poprawy koniunktury. Od czerwca do sierpnia największą, sięgającą od 6,2 do 8,8 proc. zwyżką charakteryzowała się część przemysłu związana z usługami komunalnymi, czyli dostawa wody i gospodarka ściekami oraz odpadami, ale i tu dynamika wykazuje tendencję spadkową. We wrześniu wzrost sięgnął 8,5 proc. Od czterech miesięcy zwiększa się za to tempo wzrostu w przetwórstwie przemysłowym, ale z tu z kolei dynamika jest niewielka, w sierpniu sięgnęła zaledwie 2 proc. Wynoszący we wrześniu wzrost o 7,2 proc. jest pewnym pocieszeniem, ale perspektywa utrzymania tak wysokiej dynamiki w kolejnych miesiącach jest bardzo wątpliwa. Słabo w ostatnich miesiącach radzą sobie energetyka i górnictwo, notując spadki produkcji. We wrześniu spadek wyniósł 4,4 proc. O niepewności dotyczącej koniunktury świadczą utrzymujące się w poprzednich miesiącach spadki produkcji dóbr inwestycyjnych. Wrześniowy wzrost o 2,6 proc. jest tylko niewielkim pocieszeniem. Sytuację ratuje wciąż wysoki popyt na trwałe dobra konsumpcyjne, których produkcja od czerwca rośnie bardzo dynamicznie. We wrześniu zwyżka wyniosła aż 21,2 proc., po sierpniowym wzroście o 12,7 proc. Istnieje jednak ryzyko, że to tendencja zacznie wkrótce wygasać, po pierwsze ze względu na postępujące zaspokojenie potrzeb konsumentów w tym zakresie, po drugie, w związku z ograniczaniem wydatków gospodarstw domowych wraz ze spodziewanym pogarszaniem się warunków na rynku pracy i utrzymywaniem się niepokojów dotyczących pandemii i jej skutków na budżety domowe.

We wrześniu najmocniej, o 26,6 proc., zwiększyła się produkcja urządzeń elektrycznych. O 22,8 proc. w górę poszła produkcja komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych. O 15,8 proc. zwiększyła się produkcja mebli. Niepokoić może sięgający aż 25,6 proc. spadek produkcji sprzętu transportowego. Wydobywanie węgla zmniejszyło się o 17,8 proc., a produkcja maszyn i urządzeń była niższa niż przed rokiem o 5,7 proc.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here