Naga MarketsProdukcja kawy w Brazylii z 30-procentowymi prognozami spadkuNotowania kawy w ostatnich tygodniach poruszają się w nerwowej konsolidacji. Zresztą, także cały 2020 rok na tym rynku upływał pod znakiem ruchu bocznego z kilkoma okresami kilkutygodniowych ruchów wzrostowych i przeplatających się z nimi analogicznych okresów zniżek. W rezultacie, cena kawy arabica w USA w 2020 r. poruszała się przez większość czasu w rejonie 1,00-1,30 USD za funt.

Produkcja kawy może drastycznie spaść

Obecnie notowania kawy arabica oscylują w okolicach 1,26-1,27 USD za funt, a kolejne tygodnie mogą przynieść próby pokonania poziomu 1,30 USD za funt i dotarcia co najmniej do rejonu 1,40 USD za funt.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wszystko za sprawą prognoz, które pojawiły się wczoraj w Brazylii – kraju będącym największym producentem kawy na świecie. Pierwsze wyliczenia dotyczące produkcji kawy w Brazylii w 2021 roku zakładają, że tegoroczna produkcja będzie aż o 30,5% niższa niż produkcja ubiegłoroczna.

Składa się na to kilka czynników. Jednym z nich jest sezonowość upraw kawowca, sprawiająca, że przeplatają się lata podwyższonej i obniżonej produkcji – i na bieżący rok przypada właśnie okres mniejszych plonów. Drugim ważnym czynnikiem są niekorzystne warunki pogodowe w Brazylii, które dodatkowo mogą negatywnie wpłynąć na wielkość zbiorów.

Notowania kawy arabica w USA – dane dzienne

Oba czynniki są już częściowo uwzględnione w cenach kawy – trudne warunki pogodowe, które wpływają na tegoroczne zbiory, miały bowiem miejsce w poprzednim roku (głównie czerwiec-wrzesień). Także sezonowa obniżka plonów nie jest zaskoczeniem. Niemniej, nie oznacza to jeszcze, że te prognozy przejdą bez echa na rynku kawy. Wiele zależy od tego, czy traderzy znajdą sporo tego towaru spoza Brazylii, unikając obaw o niedostateczną podaż.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here