Naga MarketsOsoby, które na bieżąco śledzą co dzieje się w branży kopania wiodących kryptowalut, wiedzą, że czasy, gdy wydobywało się po kilka bitcoinów dziennie za pomocą CPU (procesora) lub GPU (karty graficznej) odeszły już w przeszłość. Ostatnio głośne stały się przypadki tzw. cryptojackingu – jest to działanie polegające na zainfekowaniu komputerów i wykorzystywania ich do kopania kryptowalut bez wiedzy właścicieli. To właśnie ta niechlubna praktyka stała się głównym powodem wprowadzenia przez Google zakazu stosowania w przeglądarce Google Chrom aplikacji do kopania kryptowalut; usunięto je również ze sklepu Google Play. Na podobny krok zdecydował się także producent iPhonów – Apple. Rzeczywistość nie znosi jednak próżni i pojawiają się nowe rozwiązania.

Zobacz również: Bitmain zdobywa kolejny zastrzyk finansowania przed IPO

Te artykuły również Cię zainteresują
Nietypowy telewizor od firmy Canaan

Bitcoin Miner Avalon 741, źródło: www.asicminermarket.com

Drugi co do wielkości producent urządzeń do kopania Bitcoina – firma Canaan, ogłosiła właśnie, iż wypuści telewizor umożliwiający wydobywanie Bitcoina – bez szumu głośnych koparek w tle, ani tym bardziej konieczności otwierania własnej farmy bitcoinowej. Cały proces będzie odbywał się przy okazji oglądania ulubionych programów, w zaciszu salonu, na wygodnej sofie lub w fotelu. Stanie się to możliwe dzięki telewizorom AvalonMiner Inside TV. Avalon jest popularną wśród krypto górników marką koparek produkowanych właśnie przez Canaan. Wersja umieszczana w telewizorach będzie wydobywać BTC z prędkością 2,8 TH (terahaszy) na sekundę (TH/s). Dla porównania, najmocniejsze urządzenie do kopania tej samej firmy ma moc 11 TH/s. (więcej na ten temat można dowiedzieć się z naszej sekcji o kopaniu Bitcoina).

Canaan zadba także o możliwość wydawania świeżo wykopanej kryptowaluty na różne produkty oraz treści w ramach specjalnej platformy – zanim skończymy oglądać odcinek ulubionego serialu, będzie nas już stać na wypożyczenie nowości filmowej.  Z tego co do tej pory wiadomo, firma Canaan nie będzie zajmować się sprzedażą bezpośrednią telewizorów AvalonMiner Inside TV, lecz dostarczać je do sprzedawców sprzętu elektronicznego.

Połączenie IoT, AI oraz technologii blockchain

forex 5 sliderWypuszczenie tego typu urządzeń na rynek wpisuje się w rozwijającą się dynamicznie branżę Internetu Rzeczy (Internet of Things – IoT) – gdzie stosowane na co dzień urządzenia porozumiewają się między sobą tworząc inteligentną sieć. Szacuje się, iż obecnie jest ich na świecie około 8,4 mld. Wbudowane w telewizor urządzenie Avalon Miner oblicza na bieżąco stopień opłacalności wydobywania wykorzystując do tego mechanizm oparty o sztuczną inteligencję (Artificial Intelligence – AI) oraz wyposażone jest w funkcję kontroli za pomocą głosu. Rozwiązania łączące IoT, AI oraz technologię blockchain mają szansę stać się fundamentami technologii przyszłości.

Zobacz również: Deutsche Börse wyda 270 mln euro na blockchain i sztuczną inteligencję

Osoby wyczulone na kwestię dużego zużycia energii przez urządzenia do miningu (pisaliśmy wcześniej, że branża ta pochłania tyle prądu, co cała Irlandia) może pocieszyć fakt, iż obecnie zużycie prądu wśród kopaczy (zwanych też górnikami) wynosi około 35 terawatów na godzinę, jeszcze niedawno statystyki podawały, iż waha się ono w granicach 65 terawatów na godzinę. Obliczeń w tym zakresie dokonała ostatnio firma CoinShare Research i jest pełna optymizmu, jeśli chodzi i przyszłość branży wydobywczej, o czym świadczy wydany przez nią komentarz:

„Nasze ogólne wyniki wskazują na to, że branża wydobywania bitcoina znajduje się w dość dobrej kondycji, przynosi zyski i rośnie w niesamowitym tempie. Moc obliczeniowa (hash rate) potraja się każdego roku przy jednoczesnej dynamicznej poprawie wydajności oraz spadających kosztach.”

Posumowanie

Perspektywy dla branży wydobywania kryptowalut wyglądają zatem nie najgorzej. Pomimo tego, iż druga pod względem poziomu kapitalizacji rynkowej waluta – Ethereum, ma docelowo zaadoptować system osiągania konsensusu w sieci w oparciu o protokół Proof of Stake, nie nastąpi to z dnia na dzień. Ponadto nie należy zapominać, iż system Proof of Work (PoW), pomimo wciąż znacznego stopnia zużycia energii, dzięki niezliczonym operacjom matematycznym wykonywanym przez urządzenia do wydobywania kryptowalut zapewnia bardzo wysoki stopień bezpieczeństwa poszczególnych blockchainów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here