Naga MarketsJak pokazują ostatnie 2 miesiące, do tej pory okres wakacyjny nie służył projektowi EOS. Wiele mówiło się o problemach związanych z uruchomieniem sieci głównej (mainnetu), nieporozumieniach dotyczących konstytucji EOS oraz niedawnych technicznych zgrzytach w temacie pamięci RAM. Działania w tej ostatniej kwestii podjęto 26 lipca – miało wówczas miejsce głosowanie producentów bloków, podczas którego 15 spośród 21 głosujących zdecydowało o zwiększeniu dostępnej  (w ramach wewnętrznego rynku) pamięci RAM oraz aktualizacji całego systemu ją obsługującego. 

Zobacz również: Handlujesz na EOS? RoboForex chwali się nową ofertą

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak pisaliśmy w oddzielnym artykule, w pierwszej połowie lipca doszło do chwilowego zawieszenia działania systemów prowadzonych przez część producentów bloków w związku z niedoborem pamięci RAM. Wspomniane głosowanie i podjęta decyzja są odpowiedzią na opisaną przez nas sytuację. Postanowiono podwoić dostępną pulę pamięci operacyjnej i zachować obowiązujące dotychczas wolnorynkowe zasady obrotu. Umożliwia to najnowsza wersja mainnetu – EOSIO Dawn 4.0. Dokonano w tym celu aktualizacji systemu zwiększając dostępny w ramach platformy EOS limit RAM-u  z 64 do 128 GB. Jej pojemność będzie się zwiększać stopniowo, o 1kb na każdy blok, aż osiągnięty zostanie docelowy poziom 128GB. Wspomniana decyzja miała na celu obniżenie kosztów związanych z prowadzeniem dAppów (zdecentralizowanych aplikacji działających na blockchainie). Na ten moment osiągnięto założony zamysł – po głosowaniu ceny pamięci znacząco spadły i obecnie kształtują się na poziomie 190 EOS za 1MB (≈1530 USD). Obecnie system EOS wykorzystuje ok. 75% pamięci RAM.

Źródło: www.marketstackd.io

Pamięć operacyjna jest produktem pierwszej potrzeby dla twórców dAppów i można ją nabywać płacąc tokenami EOS. Jest niezbędna do tworzenia oraz uruchamiania zdecentralizowanych aplikacji. RAM jest także potrzebny do założenia nowego profilu w ramach platformy EOS. Na podstawie informacji podanych przez portal cryptoslate.com, na chwilę obecną jest to koszt ok. 3,5 EOS (≈29 USD).

Zobacz również: Bitmain będzie produkował bloki EOS

Pomimo zwiększonej puli RAM-u, postawienie na obrót wolnorynkowy pozostawia furtkę dla nadużyć w postaci działań spekulacyjnych, niedoborów na rynku oraz presji inflacyjnej. Tym bardziej, że problem związany ze spekulantami już wystąpił i doprowadził do skoków cen oraz wykorzystywania dostępnej puli na poziomie 85%. W dniu 4 lipca, w szczycie bumu, cena za 1MB, według kalkulatora cen pamięci RAM w systemie EOS MarketstackD, wynosiła 715 EOS (ok. 6450 USD).


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here