Naga MarketsKurs euro spadnie do 1,06 USD, gdy działania EBC nie są poparte traktatami UEZakwestionowanie przez niemiecki sąd programu luzowania ilościowego (quantitive easing, QE) stosowanego od lat przez Europejski Bank Centralny spowodowało, że inwestorzy coraz mocniej obawiają się o legalność innych programów banku centralnego. W efekcie euro jest ponownie w odwrocie, a para EURUSD spada drugą sesję z rzędu przebijając dziś poziom 1,09.

  • Wzrasta ryzyko płynności w strefie euro
  • Euro spadnie do 1,06 w stosunku do dolara
  • Problemy EBC powinny być tymczasowe

Wspólna waluta gwałtownie spada po orzeczeniu niemieckiego sądu

Euro ulega deprecjacji, podobnie jak niemieckie i włoskie obligacje, w obliczu negatywnej perspektywy, że EBC może wkrótce zostać pozbawiony możliwości pełnej realizacji programu skupu aktywów.niemiecka flaga na tle niebaNajwyżsi sędziowie w Niemczech dali EBC trzy miesiące na ustalenie nowego programu zakupu aktywów o wartości 2,7 bln EUR (2,95 bln USD) po wydaniu orzeczenia, w którym stwierdzono, że niektóre części programu łagodzenia ilościowego nie są poparte traktatami Unii Europejskiej.

Rozumiem, że nie dotyczy to programu PEPP, ale jeśli okaże się to poważnym wyzwaniem dla programu PSPP, ten sam argument może zostać postawiony w sądzie przeciwko PEPP. Nie jest to rodzaj wątpliwości, którą chcesz zaszczepić na rynku – powiedział Antoine Bouvet, starszy strateg ds. walut w ING.

Wygląda na to, że strefa euro strzela sobie w stopę. Ryzyko kolejnego kryzysu zadłużenia w strefie euro byłoby znacznie wyższe bez stałego wsparcia ze strony EBC – powiedział Lee Hardman, analityk walutowy w MUFG, który prognozuje spadek euro przynajmniej do marcowego minimum, jeśli konflikt nie zostanie rozwiązany w sposób przyjazny dla rynku.

Oto, co o obecnej sytuacji EBC uważają stratedzy w dużych banków inwestycyjnych:

Jordan Rochester, strateg grupy walut G10 w Nomura:

Na Forexie wprowadziło to niepewność, a wraz z nią prawdopodobnie będziemy kontynuować deprecjację euro. Bundesbank jest w trudnym miejscu. Jeśli za trzy miesiące sąd nie zostanie przekonany, PSPP wyraźnie może wejść w okres przejściowy, co będzie oznaczało mniejsze zakupy przez EBC.

– W stosunku do kursu EURUSD pozostajemy krótcy z celem na 1,06 w nadchodzącym miesiącu.

Piet Christiansen, strateg z Danske Banku:

– W praktyce oznacza to, że programy zakupu mogą być kontynuowane – zarówno APP, jak i PEPP, ale EBC musi upewnić się, że jest to tymczasowe.

Michael Leister, szef strategii stóp procentowych w Commerzbanku:

– EBC musi teraz dołożyć należytej staranności w zakresie „proporcjonalności” w ciągu najbliższych trzech miesięcy wraz z Bundesbankiem i Bundestagiem – ale to nie powinno stanowić problemu. Zwiększa to również presję na polityków, aby zapewniali wspólny mechanizm ochronny, jeśli EBC zostanie (potencjalnie) ograniczony w swoich działaniach.

Kurs euro oddala się od poziomu 1,10 USD

Notowania pary walutowej EURUSD po dotarciu w zeszły piątek powyżej poziomu 1,10 kontynuują ruch spadkowy. Dwa dni deprecjacji euro doprowadziły kurs w rejon 1,0850 z celem na kwietniowy dołek 1,0727. Jego przebicie otworzy drogę do tegorocznego minimum 1,0650. Z drugiej strony dopiero trwałe przebicie okrągłego poziomu 1,10, a w konsekwencji szczytu z 27 marca 1,1150 wyhamowałoby presję sprzedających.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcom

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here