Naga Marketswieżowce bankoweEksperci z dużych banków komentują bieżącą sytuację w Europie. W ich ocenie Europejski Bank Centralny podchodzi zbyt optymistycznie w swoich prognozach inflacyjnych i najprawdopodobniej będą wymagane dodatkowe stymulanty fiskalne, aby pobudzić gospodarki strefy euro. Z kolei notowania funta szterlinga pozostają pod presją wydarzeń politycznych. Sprawdź dokąd zmierza kurs GBP/USD i EUR/GBP według analityków.


Zobacz również: Jen traci status bezpiecznej przystani na Forex? Kurs dolara i wojna handlowa

Inflacja bazowa w strefie euro nie wykazuje trendu wzrostowego – ABN AMRO

Ekonomiści ABN AMRO zauważają, że inflacja bazowa w strefie euro jest nadal w tendencji bocznej oscylując przy poziomie 1%, który obowiązuje od początku 2015 r. Innymi słowy inflacja bazowa w strefie euro nie wykazuje żadnego trendu wzrostowego.

Spodziewamy się, że podstawowa presja inflacyjna pozostanie ograniczona. Nadal istnieje luka na rynku pracy, a spowolnienie wzrostu gospodarczego sugeruje, że tendencja spadkowa bezrobocia zostanie zatrzymana. Chociaż wzrost płac przyspieszył umiarkowanie, firmy wydają się wchłaniać to w swoje marże – napisano w raporcie.

Eksperci uważają również, że firmy najprawdopodobniej poprawią swoje marże raczej poprzez obniżenie wzrostu płac lub obniżenie zatrudnienia niż przez podniesienie cen. Ich wyliczenia wskazują, że oczekiwania inflacyjne na rynku, mierzone 5-letnim swapem inflacyjnym, nadal spadają i obecnie nie są zbyt odległe od rekordowo niskiego poziomu odnotowanego w lipcu 2016 r.

Co więcej, szereg sił strukturalnych zdaje się osłabiać presję inflacyjną na całym świecie, w tym postęp technologiczny, globalizacja i słabsza siła przetargowa pracowników. Wciąż uważamy, że prognozy inflacyjne EBC okażą się zbyt optymistyczne. Oczekiwania inflacyjne wyglądają na nierealne, w związku z czym nadal rośnie prawdopodobieństwo, że EBC będzie musiał przyjąć bardziej agresywny bodziec monetarny – dodano.

UK: Polityka kieruje notowaniami funta – Rabobank

izba gminWedług Jane Foley, starszej strateg FX w Rabobanku, nikt nie wie obecnie czy brytyjscy posłowie wybrani do Parlamentu Europejskiego pozostaną na swoim miejscu przez całą kadencję. Jednak niezależnie od tego, wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego miały już wpływ na krajową politykę Wielkiej Brytanii, a inwestorzy przeczesują różne scenariusze, próbując ocenić jego możliwy wpływ na brytyjskie aktywa i funta.

Naszym zdaniem GBP pozostaje w najbliższym czasie podatny na obawy, że nowy premier podejmie bardziej twarde stanowisko w sprawie Brexitu np. brak umowy. Jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że parlament sprzeciwi się hard Brexitowi, co najprawdopodobniej umożliwi zatrzymanie deprecjacji brytyjskiej waluty w nadchodzących miesiącach – wskazano w raporcie.

Foley zauważa, że perspektywy dla polityki Wielkiej Brytanii pozostają obarczone dużym ryzykiem. Pierwszym głównym przedmiotem zainteresowania inwestorów GBP będą wybory przywódcy torysów, których wyniki zostaną opublikowane w okolicach lipca. Jeśli nowy lider uzna w październiku hard Brexit za jedną z opcji to można oczekiwać, że kurs funta do dolara spadnie w kierunku grudniowego minimum w rejonie 1,2480.

Potencjał dalszej deprecjacji funta będzie jednak zależał od tego, jak mocno Parlament sprzeciwi się Brexitowi bez umowy. Proces ten może zostać zakłócony przez letnią przerwę parlamentarną, która zwykle trwa od końca lipca do początku września. Oznacza to, że ostatnie tygodnie przed obecną datą Brexitu (31 października) będą prawdopodobnie obarczone ogromnym napięciem politycznym, a w międzyczasie notowania funta będą silnie uzależnione od polityków. W przypadku hard Brexitu widzimy potencjał, że kurs GBP/USD spadnie do regionu 1.10, a EUR/GBP będzie dążyć do parytetu – podsumowano.

Zobacz również: Wzrosły krótkie pozycje na funcie. Euro łapie oddech po wyborach – Rabobank

kurs euro do funta w czwartek 30 maja 2019
Prognoza Rabobanku


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here