Naga Markets



rabobank logoWedług Jane Foley’a, specjalisty ds. strategii walutowych w Rabobanku, podczas zbliżającego się posiedzeniu EBC wszelkie oznaki przesunięcia polityki monetarnej w kierunku bardziej ostrożnym prawdopodobnie będą miały negatywny wpływ na euro. Jednak brak popytu na dolara może sprawić, iż niejasna sytuacja w strefie euro i USA może doprowadzić do długiej konsolidacji na parze EUR/USD.


Fundamenty sprawią, że euro nie umocni się w stosunku do dolara amerykańskiego?

W ostatnich tygodniach 2018 roku wiele instytucji finansowych zmniejszało swoją ekspozycję na dolara amerykańskiego. Wynikało to głównie ze słabszych perspektyw wzrostu dla gospodarki amerykańskiej oraz pojawił się gołębi wydźwięk konferencji FED, co sugerowało niższe tempo podwyżek stóp procentowych w 2019 r. Od szczytu z połowy grudnia 2018 r., do dołka z połowy stycznia, indeks dolara DXY spadł o około 2,8%. Od tego czasu dolar odzyskał nieco gruntu i systematycznie odzyskiwał na wartości. Eksperci z Rabobanku sugerują, że jest to częściowo związane z powrotem negatywnych ocen fundamentów dla strefy euro i kilku innych walut G10.

Problemy w Europie i USA wpłyną silnie na kurs dolara i euro – Rabobank
Indeks dolara systematycznie odzyskuje na wartości

– Ostatnio nie tylko niemieckie dane rozczarowywały. Włoskie zamówienia na produkcję i zamówienia przemysłowe oraz dane z Francji również były poniżej rynkowych oczekiwań. Być może jest zbyt wcześnie, aby wyciągnąć jakiekolwiek wnioski dotyczące wpływu wojny handlowej na gospodarkę strefy euro, ale inwestorzy prawdopodobnie biorą pod uwagę to ryzyko przy budowaniu portfeli na 2019 rok. Ponadto wydaje się mało prawdopodobne, aby prezydent Macron był w stanie przeforsować swój program reformatorski, biorąc pod uwagę skalę protestów we Francji, podczas gdy europejskie wybory parlamentarne na wiosnę prawdopodobnie zwiększą skalę populizmu w regionie. W obliczu braku lepszych danych w strefie euro spodziewamy się, że euro będzie miało problemy i nie umocni się w stosunku do dolara amerykańskiego w najbliższym kwartale – napisano w raporcie.

Zobacz również: Strefa euro pod presją, dalsze spadki na EUR/USD? – prognozy dużych banków

euro dolary banknotyEksperci zauważają, że zarówno polityka EBC, jak i FEDu będzie zależna od danych w nadchodzącym miesiącu. W związku z tym oczekują konsolidacji na parze EUR/USD.

Nasza prognoza w perspektywie jednego miesiąca utrzymuje się na poziomie 1.14. Nie wykluczamy możliwości spadku do 1.12 w perspektywie trzymiesięcznej, biorąc pod uwagę potencjał wzrostu ryzyka politycznego w strefie euro już na wiosnę – podsumowano w raporcie Rabobanku.

Problemy w Europie i USA wpłyną silnie na kurs dolara i euro – Rabobank
Para EUR/USD powinna pozostać w konsolidacji przy poziomie 1.14. W perspektywie 3-miesięcznej możliwe spadki do 1.12


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here