Naga MarketsSwiss State Secretariat for Economic Affairs (SECO) w swoim ostatnim raporcie dotyczącym stopy bezrobocia w Szwajcarii poinformowało, że odsetek mieszkańców górzystego kraju bez stałej pracy wzrósł z 3,7% w grudniu ubiegłego roku, do 3,8% w styczniu. To najwyższy poziom bezrobocia od blisko 6 lat – ostatni raz tak wysokie bezrobocie notowano w Szwajcarii na początku 2010 roku.


Prognozy odnośnie szwajcarskiej stopy bezrobocia nie są uspokajające. Johann Schneider-Ammann, minister gospodarki Szwajcarii zapowiedział niedawno, że dni niskiego bezrobocia w Szwajcarii są już policzone. Obwinił jednocześnie silną walutę jako główny powód słabości ekonomicznej szwajcarskich przedsiębiorstw.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na interwencji SNB 15 stycznia 2015 roku na pewno nie skorzystały szwajcarskie przedsiębiorstwa.
Na interwencji SNB 15 stycznia 2015 roku na pewno nie skorzystały szwajcarskie przedsiębiorstwa.

Silna pozycja CHF względem EUR oraz przymusowe zmniejszenie marż naliczanych przez szwajcarskich producentów na wytwarzane w kraju produkty zmusiły część firm do ograniczenia inwestycji oraz cięcia kosztów. W Szwajcarię – kraj znany z bankowych tradycji – uderzyła również niedawno wiadomość o planowanych zwolnieniach w placówkach Credit Suisse. Już wówczas minister Ammann miał udzielić wywiadu jednej z szwajcarskich gazet w której padły prorocze słowa: “będzie jeszcze gorzej”.

Handluj CHF razem z FxPro. Sprawdź jak wąskie mogą być spready.

Łącznie bez pracy w Szwajcarii pozostaje ponad 163 tysiące ludzi – większość stanowią mężczyźni. Co zostało zauważone w mediach – niemal co drugi bezrobotny jest obcokrajowcem, na stałe przebywającym w Szwajcarii.

Karte_Mediation
Mapa Szwajcarii z podziałem na kantony. |Public Domain

Najwyższa stopa bezrobocia panuje w kantonach Neuenburg (6,4%), Wallis (5,9%), Genewa (5,8%) oraz Waadt (5,5%). Najniższa w Obwalden (1,1%), Nidwalden (1,3%) oraz Uri (1,4%) i Appenzell Innerrhoden (1,4%).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here