Naga Marketsmonety Bitcoin na koparce do kryptowalutMamy złe wiadomości dla górników z rynku BTC. Trudność w sieci spada. 

Spadek trudności sygnalizuje, że niektórzy górnicy złożyli już broń. Włączają koparki i rezygnują z kopania kryptowalut. Z jednej strony to zła wiadomość, bowiem oznacza, że sieć traci na popularności i w jakimś stopniu może okazać się bardziej podatna na ataki 51 proc. (inna sprawa, że do takiego realnego zagrożenia jeszcze daleka bardzo droga).

Jest i druga strona medalu. Spadek może działać na korzyść tych minerów, którzy zdecydowali się pozostać w grze, ponieważ mniejsza konkurencja oznacza, że ​zyskują oni sporo większe szanse na otrzymanie nagrody w BTC.

Obecnie wykres trudności wygląda tak:

Trudność, mining i koparki

Przypomnijmy, że wydobycie BTC wymaga potężnych, wyspecjalizowanych urządzeń, które zużywają duże ilości energii elektrycznej.

Koparki – bo tak popularnie nazywa się ten sprzęt – są drogie w zakupie, zaś opłaty za prąd – jak już wspomnieliśmy – także stanowią wysoki koszt utrzymania większej czy mniejszej kopalni kryptowalut. Dlatego też górnicy nierzadko są zmuszeni do sprzedaży wykopwanych cyfrowych walut na rynku, by choćby opłacić tylko ceny energii. Jeśli jednak kopanie będzie coraz mniej opłacalne, będą albo sprzedawać coraz to większe zapasy BTC na rynku (czym mogą obniżać kurs), albo po prostu zaczną (co już ma miejsce) wyłączać swoje urządzenia.

Warto pamiętać, że obecne spadki są duże, ale nie są niczym nowym na rynku. Trzeci co do wielkości spadek trudności wydobycia bitcoinów wyniósł 15,13 procent i był odnotowany w grudniu 2018 r. podczas krachu cenowego, który miał wtedy miejsce. Największy procentowy spadek trudności w historii sieci obserwowaliśmy z kolei w październiku 2011 r.

Przed nami halving

Warto pamiętać, że już w maju czeka nas halving, czyli zmniejszenie nagrody, jaką otrzymują górnicy w zamian za wykopanie nowego bloku w blockchainie BTC. Wielu ekspertów nadal uważa, że proces ten podniesie cenę kryptowaluty. Tym samym wielu górników mogłoby powrócić do kopania. Jak jednak będzie? Przekonamy się już za nieco ponad miesiąc.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here