Naga MarketsPrezydentura Bidena wesprze juana. USD/CNY najniżej od 2018 rokuEwentualna zmiana na fotelu prezydenta Stanów Zjednoczonych nie wpłynie jedynie na amerykański rynek kapitałowy, ale również walutowy. Eksperci szwajcarskiego banku Lombard Odier oceniają, że zwycięstwo Joe Bidena może oznaczać umocnienie chińskiego juana.

  • Eksperci spodziewają się, że Joe Biden unormuje relacje handlowe z Chinami.
  • Wsparciem dla juana ma być dobra kondycja chińskiej gospodarki.
  • Analitycy Lombard Odier uważają, że kurs USD/CNY spadnie do 6,50.

Amerykańską politykę czekają duże zmiany

Wydaje się, że wygrana kandydata Partii Demokratycznej jest już przesądzona, co skutkowało zmniejszeniem niepewności wśród amerykańskich inwestorów. Po wyborach zaplanowanych na 3 listopada może zmienić się więcej niż rozmiar wsparcia dla gospodarki.

Zobacz również: Kurs funta szybuje w górę! Jest szansa na wznowienie rozmów dot. Brexitu

Od początku swojej kadencji Donald Trump bardzo stanowczo podchodził do relacji z Chinami, czego odzwierciedleniem była wojna handlowa. Na początku 2020 roku konflikt nabrał nowego impetu, po tym jak pandemia zaczęła dewastować światową gospodarkę. Demokraci skłaniają się do łagodniejszej polityki w stosunku do Chin. W ramach takiej strategii Waszyngton może spróbować unormować stosunki handlowe pomiędzy oboma państwami.

Juan coraz silniejszy

Zakładamy wygraną Bidena, która zmniejsza niepewność handlową. Prezydentura Bidena mogłaby doprowadzić do bardziej racjonalnego podejścia do handlu dwustronnego – nawet jeśli jego zespół okazałby się tak samo jastrzębi w sprawie Chin jak Trump w innych sprawach. – twierdzą analitycy Lombard Odier.

Bardzo ważnym czynnikiem dla juana będzie z pewnością kondycja chińskiej gospodarki, która według prognoz ma rozwinąć się o 2% w 2020 roku.

Gospodarka odbija się do góry, kiedy pandemia została opanowana. Myślę, że szersze ożywienie w Chinach pozostaje ważnym punktem w porównaniu z wolniejszym wzrostem w Stanach Zjednoczonych i Europie. – powiedział w rozmowie z CNBC Sim Moh Siong, strateg walutowy Bank of Singapore.

Analitycy szwajcarskiego banku prognozują, że juan umocni się do 6,50 za dolara. W środę kurs USD/CNY spada o 0,40% i zbliża się do poziomu 6,64.

Wykres przedstawiający zmianę kursu USD/CNY w ciągu 3 ostatnich lat, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here