Naga MarketsPrezydent Wenezueli, MaduroPrezydent Wenezueli Nicolas Maduro nakazał wiodącemu bankowi w kraju, Banco de Venezuela, aby zaakceptował krajową kryptowalutę Petro (PTR) we wszystkich swoich oddziałach. Informację podało 4 lipca Ministerstwo Finansów kraju.

Zgodnie z tweetem resortu Maduro wydał „wyraźne polecenie otwarcia biur Petro we wszystkich oddziałach Banku Wenezueli”. Informacja ta została ujawniona podczas wydarzenia związanego z dziesiątą rocznicą nacjonalizacji banku.

19 czerwca Maduro ogłosił, że 924 mln boliwarów (ponad 92,5 mln USD) zostało przydzielonych Cyfrowemu Bankowi Młodzieży i Studentów na otwarcie miliona kont z Petro dla młodzieży z całego kraju. José Angel Alvarez, prezes krajowego stowarzyszenia kryptowalut, skomentował informację o dla CCN:

„To śmiała i poprawna decyzja, aby przejść do gospodarki hybrydowej, w której waluta powiernicza kraju konkuruje twarzą w twarz z kryptowalutą”.

Petro

Historia Petro to dzieje nadziei i szybkiego upadku. Token miał pomóc krajowi wydźwignąć się z recesji i pomóc pokonać hiperinflację, jaka rujnuje Wenezuelę.

Rzeczywistość okazała się jednak o wiele brutalniejsza, by zmienić ją za pomocą prostego triku ekonomicznego. Wenezuelczycy nie korzystają w praktyce z Petro. Nadal masowo kupują zaś inne kryptowaluty. Może bierze się to z faktu, ze bitcoin mimo wszystko ma za sobą realną społeczność i infrastrukturę. Petro to zaś tylko zabawka skompromitowanej pod kątem gospodarczym władzy.

Jak donosił m.in. Cointelegraph w styczniu, Wenezuela podjęła też walkę z sankcjami ze strony Stanów Zjednoczonych. USA uderzyły też w samo Petro. W marcu sam prezydent Trump zabronił obywatelom USA zakupu wenezuelskiej cyfrowej waluty.

W maju pojawiły się z kolei wiadomości, że Wenezuela rozważa użycie Petro w rozliczeniach zagranicznych m.in. z Rosją.

Przedstawiciele naszej służby podatkowej i banku centralnego zapoznali się obecnie z kryptowalutą (Wenezueli)”

– powiedział wiceminister finansów Siergiej Storchak.

Nie oznacza to jednak, że wszystko pójdzie tak łatwo. Nawet sami członkowie rosyjskiej Dumy wyrazili już obawy dotyczące „eksperymentalnego” cyfrowego tokenu. Członek komitetu ds. gospodarki cyfrowej, Arsenij Poyakov, stwierdził jakiś czas temu:

„Krajowa kryptowaluta Wenezueli była i jest odważnym eksperymentem. Ogólnie rzecz biorąc nic się nie zmieniło. Nie była wspierana przez nic poza pięknymi słowami, a to nie uległo zmianie.”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here