Naga Marketswenezuela protestyPrezydent Wenezueli Nicolas Maduro po raz drugi w ciągu miesiąca podniósł wartość narodowej kryptowaluty, petro. Tym razem do 36 000 suwerennych bolivarów. Jego decyzja spotkała się jednak z krytyką ekspertów i opozycji.


Prezydent Nicolas Maduro wprowadził “nowy system monetarny” 14 stycznia. W ramach “reformy” podniósł wartość narodowej kryptowaluty i wprowadził wyższą płacę minimalną. Wszystko w wyższym celu – zwalczania “przestępczego dolara”. Jego kraj nadal boryka się z rekordową inflacją – około 2 milionów procent.

Nowa system?

“Chcę, abyśmy stworzyli wspaniały sojusz, by tworzyć nowe formuły inwestycji i finansowania” – powiedział Maduro Zgromadzeniu Ustawodawczemu. Prezydent powiedział, że podniesie minimalną płacę o 300 procent – do 18 000 bolivarów miesięcznie – i zwiększy wartość petro czterokrotnie. Cały nowy system monetarny miałby być oparty na petro i ustabilizować rozchwianą gospodarkę.

Problem polega na tym, że polityk nie po raz pierwszy składa takie obietnicę i drugi już raz w ciągu miesiąca podniósł cenę petro. Obecnie już nie tylko eksperci, ale zwykli obywatele  wyrażają swój sceptycyzm. Sytuacja jest dramatyczna i nie ratuje jej ani to, że płaca minimalna została podniesiona już w sumie pięć razy w zeszłym roku, ani powstanie kryptowaluty.

Narodowy scam?

Zresztą cyfrowa waluta pozostaje bytem całkowicie wirtualnym. Nadal nie wprowadzono portfela kryptograficznego dla petro – linki do jego pobrania nie działają. Projekt nie jest rozwijany pod względem infrastruktury i prawdopodobnie na wolnym rynku byłby uznany za tzw. “scam”.

Henkel Garcia, dyrektor doradczy Caracas Econometrica, dołącza do krytyków prezydenta i zwraca uwagę na luki ekonomiczne w jego planie. Napisał na Twitterze:

“Decyzja ta zaostrzy zarówno hiperinflację, jak i spowolnienie gospodarcze. Ograniczenia monetarne, które trwają, zarówno dla banków, jak i dla firm, są bardzo niebezpieczne. [Władze] Próbują wprowadzić petro. Ignorują to, że użycie monety jest czynnością dobrowolną i w której zaufanie odgrywa zasadniczą rolę.”

Lider opozycji, Juan Guaido, powiedział zaś mediom:

“Dzisiaj Nicolas Maduro drwi z Wenezuelczyków po raz kolejny, po podjęciu działań ekonomicznych, które tylko bardziej wykrwawią kieszenie Wenezuelczyków. (…) Wenezuelska gospodarka nie poprawia się wraz ze wzrostem wynagrodzenia.”


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here