Naga MarketsSzawkat Mirzijojew – prezydent Uzbekistanu – podpisał dekret o rozwoju i integracji technologii blockchain, aktywów krypto oraz wykopywania kryptowalut. Ma to być kolejny ku celowi, jakim jest modernizacja systemu administracji poprzez wdrożenie cyfrowych rozwiązań. Dokument został podpisany przez prezydenta 3 lipca.

Uzbekistan stawia na nowoczesność

W dokumencie znajdują się opisy technologii blockchain, sztucznej inteligencji, superkomputerów oraz aktywności powiązanych z kryptowalutami jako kluczowe elementy rozwoju cyfrowej gospodarki na świecie. Dekret wzywa do cyfryzacji Uzbekistanu. Krajowy odpowiednik Ministerstwa Cyfryzacji zamierza zaprojektować i zaimplementować program wykorzystujący blockchain w latach 2018-2020.

Zaczynając od 1 stycznia 2021 roku, blockchain ma być zintegrowany z działaniem agencji rządowych. Ma pełnić funkcję identyfikowania informacji, systemu zarządzania korporacyjnego oraz weryfikacji transakcji. Podmioty chcące prowadzić działalność w zakresie kryptowalut, w tym działania na giełdach, będą musiały nabyć specjalne licencje.

Brak podatku za zyski kryptowalutowe

Co ważne dla indywidualnych inwestorów, Uzbekistan nie zamierza pobierać podatków za zysk uzyskany z kryptowalut. „Obrót kryptowalutami będzie regulowany przez osobną ustawę. Operacje związane z tym obrotem nie będą opodatkowane, a zyski z takiej działalności nie będą zaliczać się do podstawy opodatkowania” – można przeczytać w podpisanym dekrecie.

Uzbekistan od jakiegoś czasu przechodzi reformy liberalizujące działalność gospodarczą i inwestycyjną. We wrześniu 2017 Mirzijojew podpisał dekret o liberalizacji polityki pieniężnej, pozwalając swoim obywatelom i przedsiębiorstwom kupować obce waluty po cenie rynkowej, bez ograniczeń. We wrześniu tego roku ma zostać ogłoszona nowa ustawa o obrocie kryptowalutami. Wszystko wskazuje na to, że również będzie liberalna.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here