Naga MarketsZgodnie z informacją podaną przez Kancelarię Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ustawę, która nowelizuje 23 ustawy mające wzmocnić obecny nadzór finansowy. Jak zauważa przewodniczący KNF prof. Jacek Jastrzębski, nowa ustawa to bardzo potrzebna i największa reforma KNF od momentu jego utworzenia.


Nowa ustawa wzmocni nadzór finansowy w Polsce

Przewodniczący KNF  uważa, że przekształcenie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) w państwową osobę prawną zwiększy jego niezależność. Zaznaczył również, iż dołoży wszelkich starań, aby urząd był prawdziwym centrum kompetencji oraz zatrudniającym najlepszych specjalistów.

Moim celem będzie, aby polski nadzór finansowy był nowoczesny, transparentny, profesjonalny oraz nastawiony na ochronę bezpieczeństwa klientów i inwestorów, zwłaszcza tych indywidualnych – powiedział prof. Jastrzębski.

Niewątpliwie ważną zmianą jest artykuł nowej ustawy, który zakłada, że KNF „może podjąć decyzję o przejęciu banku przez inny bank za zgodą banku przejmującego” w przypadku, gdy suma funduszy własnych banku spadnie poniżej wymaganego w prawie bankowym poziomu.

Podstawowym celem ustawy jest wprowadzenie zmian mających umożliwić wzmocnienie nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów na tym rynku. Jak wskazywali przedstawiciele projektodawców w trakcie prac legislacyjnych, ustawa jest też efektem przeglądu skuteczności obowiązujących dotychczas rozwiązań oraz stanowi reakcję na rekomendacje przedstawione przez przedstawiciela Międzynarodowego Funduszu Walutowego dotyczące zwiększenia niezależności finansowej KNF – napisano w ustawie.

W nowej ustawie znalazły się także zmiany dotyczące składu KNFu i sposobu organizacji obsługującego komisję urzędu. Znalazły się również modyfikacje dotyczące obligacji i zakładające stworzenie Funduszu Edukacji Narodowej.

Mam świadomość pewnej rysy na dobrym wizerunku KNF w związku z opisywaną w mediach rozmową Pana Marka Chrzanowskiego z Panem Leszkiem Czarneckim. Chciałbym jednak zaapelować o powściągliwość w ocenie działania KNF jako całej instytucji. Jestem przekonany o wysokim profesjonalizmie Urzędu i będzie mi zależało na możliwie szybkiej odbudowie i wzmocnieniu jego reputacji – dodaje szef KNFu.

Logo KNFZmiany zakładają również rozszerzenie składu Komisji o przedstawiciela premiera, ministra-koordynatora służb specjalnych oraz prezesów UOKiK i BFG. KNF ma także stać się państwową osobą prawną, a sposób jego finansowania i UKNF ma ulec usprawnieniu. Do tej pory instytucje były finansowane ze składek za pośrednictwem państwa, jednak nowa ustawa przewiduje, iż będzie się to odbywało bezpośrednio z opłat wnoszonych przed nadzorowane podmioty rynku finansowego.

Zobacz również: Były prezes KNF spędzi w areszcie dwa miesiące. W więzieniu nawet 10 lat?

W Urzędzie Komisji trwa obecnie kontrola wewnętrzna, która zakończy się w połowie stycznia 2019 r. Jej celem jest zbadanie zgodności działania komórek organizacyjnych Urzędu z przepisami prawa oraz regulacjami wewnętrznymi. Powstanie szczegółowy raport z wnioskami z kontroli, który do mnie trafi. Zostanie on poddany wnikliwej analizie, na podstawie której będę podejmował stosowne decyzje – podsumował prof. Jastrzębski.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPrzegląd wydarzeń następnego tygodnia – debata nad Brexitem
Następny artykułLiga Traderów VII – 1/4 finału – rewanże
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here