Naga MarketsRecep Tayyip ErdoganLira turecka (TRY) traci w czwartek o poranku w relacji do dolara amerykańskiego ponad 2 proc. Deprecjacją waluty to reakcja na nocne wydarzenia w Turcji. Prezydent kraju Recept Erdogan wydał bowiem tuż po północy dekret pozbawiający stanowiska aż rzecz członków Komitetu Polityki Pieniężnej, czyli tamtejszego odpowiednika naszej rodzimej Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

Erdogan interweniuje 

Prezydentowi Turcji bardzo nie podoba się polityka prowadzona przez tamtejszy Komitet Polityki Pieniężnej odpowiedziany za ustalanie poziomu stóp procentowych w kraju. W związku z powyższym uznał, że nie będzie biernie się przyglądał, tylko weźmie sprawy w swoje ręce.Tuż po północy Recept Erdogan wydał dekret pozbawiający stanowiska trzech członków tureckiego Komitetu Polityki Pieniężnej. Jak donosi Bloomberg, pracę stracili przede wszystkim Ci ekonomiści, którzy nie wyrażali poparcia, bądź wręcz otwarcie sprzeciwiali się obniżce stóp procentowych. Mowa tu o zastępcach gubernatora Sahapem Kavcioglu, tj. Semiha Tumena i Ugura Namika Kucuka, a także członku Komitetu Polityki Pieniężnej Abdullaha Yavasa. W ich miejsce Erdogan powołał Taha Cakmaka na zastępcę gubernatora i Yusufa Tuna na członka Komitetu.

Spoglądając na notowania pary walutowej USD/TRY zauważymy, że informacja ta przyczyniła się do dalszej deprecjacji liry tureckiej wobec dolara amerykańksiego. Jej kurs znalazł się tym samym na najniższym poziomie w historii.

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w kontrakty futures:

CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS

Tylko od połowy lutego br. dolar zyskał wobec liry ponad 33 proc. Licząc z kolei od lipca 2008 r. jest to już niemal 700 proc.

invest

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: funt brytyjski kurs | gpw mercator | akcje amica | cena akcji 11 bit studios | lew kurs | dzisiejszy kurs euro | długoterminowa prognoza kursu korony islandzkiej | 11 bit studios gpw |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułLPP z mocną wyceną. Poziom docelowy przy 17890 zł – zapiski giełdowego spekulanta
Następny artykułGlobal Cosmed – Duży skup akcji Spółki
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here