Naga MarketsPrezes PKN Orlen: Wybór konkretnych partnerów do rozmów ws. Lotosu - w IV 2021r.PKN Orlen w kwietniu podejmie konkretną decyzję, z którym z partnerów negocjacyjnych ws. zakupu aktywów Lotosu będzie prowadził dalsze rozmowy, poinformował ISBnews prezes Daniel Obajtek.

PKN Orlen prowadzi negocjacje dotyczące zbycia części aktywów Lotosu

“Negocjacje dotyczące zbycia części aktywów Lotosu trwają cały czas. W pierwszym kwartale 2021 roku nastąpi pierwszy odsiew części naszych partnerów negocjacyjnych, a w pierwszym miesiącu II kwartału, czyli w kwietniu, będzie konkretna decyzja, z kim rozmawiamy dalej” – powiedział Obajtek w rozmowie z ISBnews po briefingu.

Te artykuły również Cię zainteresują
“Najlepszym rozwiązaniem byłoby połączenie tego wszystkiego, czyli sprzedaży pakietu rafinerii w Gdańsku, biznesu asfaltowego i segmentu stacji paliw w jeden pakiet negocjacyjny, ale ostatecznej decyzji jeszcze w tej sprawie nie ma” – dodał.

Prezes zaznaczył, iż najważniejszą sprawą jest znalezienie partnera pozwalającego na dalszy rozwój.

W lipcu br. Komisja Europejska wydała warunkową zgodę na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. W odpowiedzi na stwierdzone przez Komisję problemy w zakresie konkurencji PKN Orlen zaproponował m.in. zbycie 30% udziałów w rafinerii Lotos wraz z towarzyszącym dużym pakietem praw zarządczych, zbycie dziewięciu składów paliw na rzecz niezależnego operatora logistyki, zbycie 389 stacji detalicznych w Polsce, stanowiących około 80% sieci Lotos, oraz zaopatrywanie tych stacji w paliwa silnikowe oraz sprzedaż wynoszącego 50% udziału Lotosu w spółce joint venture zajmującej się obrotem paliwem do silników odrzutowych, którą posiada on razem z BP.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 111,2 mld zł w 2019 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Autor: Wojciech ŻurawskiConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here