Naga MarketsPrezes Pekao: Strategię przedstawimy pod koniec marca, postawimy na rentownośćBank Pekao planuje przedstawić zapowiadaną wcześniej strategię średniookresową pod koniec marca br. i będzie w niej stawiać m.in. na wzrost wskaźnika ROE, poinformował ISBnews prezes Leszek Skiba. Prezes spodziewa się, że zainteresowanie klientów frankowych ugodami w banku może być relatywnie mniejsze ze względu na strukturę portfela.

InvestCuffs

Bank Pekao przedstawi strategię średniookresową pod koniec marca

“Każdy rok powinien przynosić poprawę zyskowności, jest tylko pytanie, w jakim to się będzie odbywało tempie. Pod koniec marca opublikujemy naszą strategię, gdzie pokażemy cel finansowy, jeśli chodzi o poziom ROE, w horyzoncie strategii. Bank w każdym kolejnym roku powinien poprawiać swój wynik” – powiedział Skiba ISBnews w kuluarach konferencji “Our Future Forum”. Agencja ISBnews była patronem medialnym tego wydarzenia.

Te artykuły również Cię zainteresują
Prezes spodziewa się poprawy dochodów, wzrostu popytu na kredyt, a w konsekwencji poprawy akcji kredytowej banku. Wskazał też, że częściowe podnoszenie opłat związanych z działalnością bankową “to jest droga istotna z punktu widzenia podnoszenia ROE”.

Przedstawiając wyniki za 2020 rok, bank zapowiadał publikację nowej strategii na I poł. 2021 r.

Skiba podtrzymał w rozmowie z ISBnews oczekiwania poprawy wyniku netto w 2021 r. w porównaniu z rokiem poprzednim.

“W naszym przypadku zakładamy, że zyski w tym roku powinny się poprawiać. Zawiązaliśmy spore rezerwy ostrożnościowo na COVID-19. W związku z tym dla nas w 2021 roku sytuacja będzie lepsza – w takim znaczeniu, że nie planujemy zawiązywać dużych rezerw, bo one już zostały utworzone. Bazowały na niskich wskaźnikach makroekonomicznych i były oparte o metody statystyczne. Można powiedzieć, że od strony rezerw jesteśmy w dobrej pozycji” – stwierdził.

“Jeśli chodzi o kredyty frankowe, to zawiązaliśmy rezerwy w IV kwartale i dlatego nie widzimy już powodów, by dokonywać innych istotnych odpisów na ten cel w 2021 roku. To również pomoże nam osiągnąć lepszy wynik finansowy.” – dodał.

Prezes potwierdził też, że Pekao znajduje się w gronie dziewięciu banków, które pracują nad propozycją podpisywania ugód z frankowiczami w ramach procedury zaproponowanej przez przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

“Jesteśmy w zespole dziewięciu banków, przygotowujemy analizy, żeby wypracować rozwiązanie dla naszych klientów i sprawdzamy, jakim może cieszyć się zainteresowaniem” – powiedział Skiba.

Bank przygotowuje się do przeprowadzenia pilotażu zawierania ugód z klientami posiadającymi walutowe kredyty hipoteczne według propozycji szefa KNF, jednak obecnie trudno precyzyjnie powiedzieć, kiedy nastąpi jego start, dodał.

Wskazał jednocześnie, że w przypadku Pekao zainteresowanie ugodami może być relatywnie mniejsze.

“Mamy bardzo wielu klientów, którzy wzięli kredyt na korzystnych dla nich warunkach z perspektywy tych kilkunastu już lat, co może oznaczać, że w niektórych rocznikach może być bardzo niewielkie zainteresowanie” – powiedział prezes.

Jak podkreślali wcześniej przedstawiciele Pekao, portfel kredytów we frankach jest na poziomie 1% bilansu, w związku z czym bank nie będzie tym, który będzie wiódł prym w ustalaniu standardów rynkowych.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 233 mld zł na koniec 2020 r.

Autor: Tomasz OljaszConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here