Naga MarketsWczoraj w katowickiej prokuraturze pojawił się Prezes NBP (Narodowego Banku Polskiego) – Adam Glapiński. Był on przesłuchiwany w charakterze świadka w sprawie, w której podejrzanym o przekroczenie swoich uprawnień jest Marek Chrzanowski – były szef Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).


Przesłuchanie w katowickiej prokuraturze

Przesłuchanie rozpoczęło się w czwartek o godzinie 15:00 w oddziale katowickiej Prokuratury Krajowej. Prezes NPB nie chciał rozmawiać z dziennikarzami przed budynkiem prokuratury. Przesłuchanie trwało 5 godzin, dopiero po nim, prezes NBP zapewniał dziennikarzy, że “czuje się świetnie”. Powiedział także, że “cieszy się, że śledztwo przebiega szybko i sprawnie”. Glapiński nie odniósł się do przebiegu przesłuchania, mówił, że to z uwagi na dobro prowadzonego śledztwa. Pełnomocnik Jolanta Turczynowicz-Kieryło dodała, że zgodnie z polskim prawem, prezes NBP nie może udzielać takich informacji. Dziennikarze nie dowiedzieli się też nic na temat marcowej rozmowy z Markiem Chrzanowskim i Leszkiem Czarneckim.

Jeden z dziennikarzy zadał także pytanie o to, kto finansuje reprezentującą prezesa NBP panią mecenas. Glapiński odpowiedział: “proszę zwrócić się do moich służb, otrzyma Pan odpowiedź. Dopytywał także, że z racji że NBP jest najważniejszym bankiem w Polsce, społeczeństwo chciałoby wiedzieć czy te koszty ponoszą podatnicy. Prezes szybko ukrócił pytanie mówiąc: “Widzę, że pan jest kompletnie nieprzygotowany. NBP nie jest opłacany z pieniędzy podatników. Tutaj kompletnie się pan nie orientuje”.

Marek Chrzanowski z zarzutami

Przypomnijmy, że były prezes KNF – Marek Chrzanowski usłyszał zarzuty, jest on podejrzany o przekroczenie uprawnień. Cała sprawa ma związek z rozmową z marca 2018 roku, podczas której szef KNF miał zaproponować Leszkowi Czarneckiemu ochronę nad jego bankami w zamian za 40 mln złotych.

NIK bierze się za kontrolę w NBP

Tymczasem dzisiaj NIK rozpoczyna kontrolę w NBP – dotyczy ona bankowej obsługi budżetu państwa i wykonania planu finansowego NBP za 2018 r. Jest to kolejna kontrola prowadzona przez NIK w instytucji finansowej. W grudniu Izba rozpoczęła sprawdzanie Komisji Nadzoru Finansowego. Krzysztof Kwiatkowski – Prezes NIK, podkreślił wtedy, że “nadzór jest niezwykle istotny z punktu widzenia państwa, bowiem aktywa sektora bankowego stanowią około 70 procent aktywów całego systemu finansowego”. 

Śledź rozwój afery na bieżąco pod tagiem #aferaKNFConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here