Naga Markets


Były dyrektor finansowy Bankrate Inc., publicznie notowanej spółki świadczącej usługi finansowe i z siedzibą na Florydzie, został skazany w tym tygodniu na 10 lat więzienia za oszustwa związane z rynkiem papierów wartościowych, które spowodowały ponad 25 milionów dolarów strat dla akcjonariuszy.


Manipulacja dokumentami w celu poprawy wyników

Skazany to 53-letni Edwar J. DiMaria z Connecticut, który musi zapłacić 21 milionów dolarów w formie zadośćuczynienia. DiMaria przyznał się pod koniec czerwca do jednego ze stawianych mu zarzutów, polegających na publikacji fałszywych oświadczeń księgowych spółki publicznej oraz nadużyć w zakresie fałszowania sprawozdań finansowych i majątkowych przesyłanych do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

“Pełniąc funkcję dyrektora finansowego Bankrate, Edward DiMaria rażąco manipulował publicznie raportowanymi sprawozdaniami finansowymi firmy, wielokrotnie kłamiąc i zmuszając innych do okłamywania biegłych rewidentów, organów regulacyjnych i akcjonariuszy”, powiedział zastępca prokuratora generalnego Benczkowski.  “Wyrok podkreśla poważny charakter oszustw korporacyjnych i szkody, jakie wyrządzają one akcjonariuszom i zaufaniu społeczeństwa do naszych rynków finansowych.  Zdanie to świadczy również o zaangażowaniu Departamentu w ściganie wykroczeń korporacyjnych w pełnym zakresie prawa”.


Inwestuj w akcje na GPW z prowizją 0,2% min. 2,99 PLN oraz w akcje zagraniczne z prowizją 0,12% min. 4,99 USD/EUR. Sprawdź konto demo oraz konto rzeczywiste w XTB.

„Słoik z ciasteczkami” na chudsze czasy?

W ramach stawianych zarzutów DiMaria przyznał, że w latach 2010-2014 kierował złożonym systemem sztucznego zawyżania zarobków Bankrate poprzez tak zwaną rachunkowość “cookies jar” lub “cushion” (praktyka przenoszenia sporych rezerw z zyskownego roku księgowego i przeciwstawiania ich stratom z mniej korzystnych okresów), w ramach której miliony dolarów w rozliczeniach międzyokresowych biernych bez pokrycia kosztów były celowo pozostawione w księgach rachunkowych Bankrate, a następnie wybiórczo anlowane w późniejszych kwartałach, w celu zwiększenia zysków.

Ponadto DiMaria przyznał, że wraz z innymi pracownikami Bankrate umawiał się, aby błędnie przedstawić pewne wydatki firmy jako “koszty transakcji” w celu sztucznego zawyżenia publicznie podawanych skorygowanych wskaźników zarobków. DiMaria złożył niezależnym audytorom Bankrate fałszywe oświadczenia w celu ukrycia niewłaściwych zapisów księgowych i spowodował, że sprawozdania finansowe Bankrate złożone do SEC zostały w istotny sposób zniekształcone.

Hyunjin Lerner, były wiceprezes Bankrate ds. finansowych, przyznał się wcześniej do winy w związku ze swoją rolę w zmowie. Lerner został w tym roku skazany przez sąd na 60 miesięcy więzienia.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here