Naga MarketsazotySynergie wynikające z przejęcia Compo Expert przez Grupę Azoty są widoczne “gołym okiem”, zapewnił ISBnews prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki.

Synergie wynikające z przejęcia Compo Expert przez Grupę Azoty są widoczne “gołym okiem”

“Przede wszystkim, uzyskaliśmy dostęp do produkcji nawozów specjalistycznych, których nie tylko nie produkowaliśmy do tej pory, ale też nie moglibyśmy szybko rozpocząć takiej produkcji bez odpowiedniego know-how” – powiedział Wardacki w rozmowie z ISBnews.

Te artykuły również Cię zainteresują
Według niego, znaczenie Compo Expert jest także nieocenione w kwestii wdrażania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego w zakresie produktów nawozowych w Unii Europejskiej, bo grupa ma tę przewagę, że może przenosić rozwiązania z Compo Expert na produkcję nawozów masowych.

“Ponadto wykorzystujemy nasze półprodukty w procesie produkcyjnym Compo Expert, wysyłaliśmy np. do Niemiec amoniak z Polic, a także chcemy wchodzić z naszymi produktami, np. nawozami NPK, na rynek Europy Południowej, przy wykorzystaniu sieci dystrybucyjnej Compo Expert” – dodał prezes.

Grupa Azoty szacuje, że łączne synergie wynikające z integracji w grupie niemieckiej spółki Compo Expert wyniosą co najmniej 40 mln euro do 2024 roku, z czego ok. 6 mln euro zrealizowane zostało w 2019 roku.

Grupa Azoty przejęła 100% kapitału zakładowego w spółce Goat TopCo GmbH z siedzibą w Niemczech, kontrolującej spółki Grupy Compo Expert, jednego z czołowych podmiotów światowego rynku nawozów specjalistycznych dla odbiorców profesjonalnych, jesienią 2018 roku, za cenę nie wyższą niż 235 mln euro.

Prezes Grupy Azoty: Stan realizacji Polimerów Police przekroczył 30%

Stopień realizacji inwestycji Polimery Police przekroczył 30%, a prace przebiegają bez żadnych zakłóceń, poinformował ISBnews prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki.

“Około jednej trzeciej prac zostało już wykonanych, budowa postępuje zgodnie z harmonogramem i bez żadnych zakłóceń. Wprawdzie pandemia koronawirusa przeszkadzała głównemu wykonawcy, firmie Hyundai Engineering, w ściąganiu odpowiedniej liczby pracowników z Azji, ale dzięki temu w szerszym zakresie wykorzystywane były firmy z Polski. Teraz tego problemu już w zasadzie nie ma” – powiedział Wardacki w rozmowie z ISBnews.

Jak dodał, prace toczą się już na wszystkich podelementach inwestycji, obejmujących szereg niezależnych obiektów, w tym instalacje do produkcji propylenu, polipropylenu oraz port i terminal przeładunkowy.

“Generalny wykonawca sygnalizował możliwość wystąpienia pewnych zdarzeń niezależnych, takich jak np. zamknięcie części stalowni w Indiach z powodu pandemii, ale na chwilę obecną możemy mówić jedynie o drobnych przesunięciach niektórych dostaw” – zaznaczył prezes.

Budowa instalacji odwodornienia propanu do propylenu (PDH) i polimeryzacji propylenu do polipropylenu, wraz z instalacjami pomocniczymi, ruszyła w styczniu 2020 roku.

W skład zintegrowanego kompleksu chemicznego Polimery Police będą wchodziły instalacje do produkcji propylenu i polipropylenu, terminal przeładunkowo-magazynowy oraz infrastruktura logistyczna. Całkowity szacowany budżet projektu wynosi ponad 1,5 mld euro (ok. 7 mld zł), tym samym jest to największa inwestycja w polskiej branży chemicznej.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 11,3 mld zł w 2019 r.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here