Naga Marketsjerome powell
Jerome Powell, prezes FED

Podczas dwudniowej konferencji, prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell występował przed Kongresem wyjaśniając i odpowiadając na liczne pytania. Poza tematami dotyczącymi bieżącej polityki monetarnej FEDu czy sytuacji gospodarczej USA, Powell usłyszał również kilka pytań dotyczących wirtualnych walut.


Dzień pierwszy: FED pozostaje w stanie wstrzymania

Bank Rezerwy Federalnej w USA sporządza co roku dwa półroczne raporty, aby na bieżąco informować Kongres na temat jego działalności. Przewodniczący FEDu Jerome Powell, musi następnie spędzić przed Kongresem dwa dni omawiając raport i odpowiadając na wszelkie pytania.

W pierwszym dniu Powell zajmował się omówieniem problemów związanych z inflacją, powolnym wzrostem gospodarczym i zagrożeniami na globalnej scenie, które mogą mieć wpływ na gospodarkę USA.

Potencjalnymi zagrożeniami dla międzynarodowej stabilności finansowej jest: spowolnienie globalnego wzrostu, niepewność polityczna, nasilenie napięć handlowych i nasilenie się ryzyk w gospodarkach wschodzących. Zmienność na rynkach finansowych i rosnące obawy o globalny wzrost sprawiły, że terminy przyszłych podwyżek stóp są obecnie bardziej niepewne – powiedział Powell.

Prezes FED po raz kolejny podkreślił, iż bank pozostaje cierpliwy i oczekuje na dalsze wydarzenia.

Kiedy mówię, że będziemy cierpliwi oznacza to, że nie spieszymy się z oceną zmian w polityce monetarnej. Poczekajmy, zobaczmy do wskażą aktualne dane makroekonomiczne – dodał.

Pytania o kryptowaluty zdominowały drugi dzień konferencji

Pierwsze pytanie dotyczące wirtualnych walut przybrało formę oświadczenia. Warren Davidson, Członek Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych wyraził swoje zaniepokojenie uważając, iż brak przejrzystych regulacji zdusi innowacyjny rynek wirtualnych walut. W jego ocenie większa klarowność prawna przyczyniłaby się do rozwoju tego młodego rynku i zmniejszyłaby ilość oszustw.

Kolejną sprawą jaką poruszył Davidson było jego zaciekawienie w jaki sposób Bitcoiny w obiegu są ściśle kontrolowane, w przeciwieństwie do krajowego pieniądza fiducjarnego, które straciło znacznie na wartości w ciągu ostatnich kilku dekad. Warren zauważył, że FED od dawna ma cel inflacyjny na poziomie 2%, a kryptowaluty zazwyczaj “mają wcześniej ustalone stopy inflacji, które nigdy nie zostaną zwiększone”. Na przykład Bitcoin ma zaplanowaną stopę inflacji na 2020 r. wynoszącą 1,8% i powinna ona ulec zmniejszeniu w kolejnym czteroletnim okresie.

Zobacz również: Indeks dolara na oporach. FED podniesie stopy procentowe? – oceniają duże banki

W późniejszej sesji Barry Loudermilk zapytała, czy kryptowaluty miały wpływ na dotychczasowe decyzje FED.

Cyfrowe waluty nie mają istotnego wpływu na politykę pieniężną FED w krótkim okresie czasu. Powodem dla którego efekt ten jest uważany za minimalny jest to, że ludzie obecnie nie używają wirtualnych tokenów do dokonywania zakupów w gospodarce. Ponieważ waluty cyfrowe jeszcze nie weszły do ​​głównego nurtu gospodarki to nie mają one znaczącego wpływu na kierunek, w którym zmierza stopa inflacji gospodarki USA czy na świecie – podsumował Powell.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here