Naga MarketsByła szefowa MFW i obecna prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde zachęca do wypowiadania się w sprawie pomysłu emisji cyfrowego euro.

  • Lagarde zabrała ponownie głos w sprawie emisji europejskiego CBDC.
  • Zachęca do komentowania pomysłu publicznie.

Lagarde mówi o cyfrowym euro

W niedzielnym wątku na Twitterze Christine Lagarde, była dyrektor zarządzająca MFW i obecna prezes Europejskiego Banku Centralnego, zaprosiła do publicznej debaty na temat powstania waluty cyfrowej banku centralnego strefy euro (CBDC).

Wciąż jesteśmy na etapie analiz i rozważań, ale właśnie rozpoczęliśmy konsultacje społeczne, aby konsumenci i Europejczycy mogli faktycznie wyrazić swoje preferencje i powiedzieć nam, czy byliby zadowoleni z korzystania z cyfrowego euro w taki sam sposób, w jaki używają dziś monet euro lub banknotów euro, wiedząc, że to pieniądz banku centralnego, który jest dostępny i na którym można polegać – powiedziała Lagarde na wideo.

Rok 2020 był to dziwny rok…

Lagarde podjęła temat w wątku dot. mijającego właśnie 2020 roku. Wśród omawianych tematów pojawił się też wpływ koronawirusa na rynki i odpowiedź EBC na ten problem. Do tego doszła kwestia polityki banku dot. zmian klimatycznych oraz kryptowalut i tego, czy te ostatnie mogą lepiej pasować do współczesnego stylu życia Europejczyków.

„Ponieważ Europejczycy w coraz większym stopniu zwracają się ku cyfryzacji w zakresie sposobów wydawania, oszczędzania i inwestowania, powinniśmy być przygotowani do wydania cyfrowego euro, jeśli zajdzie taka potrzeba”

– napisała Lagarde.

Jak informowały wcześniej media, EBC ma swoją “mapę drogową”, w ramach której chce badać temat CBDC. Ponadto banki centralne na całym świecie podejmują wstępne, choć ostrożne, kroki w kierunku emisji swoich cyfrowych walut.

Tweet Lagarde zawiera też ankietę, w której szefowa EBC zaprosiła Europejczyków do podzielenia się swoimi przemyśleniami nt. cyfrowego euro.

„Chętnie też poznam wasze opinie na ten temat”

– napisała.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here