Naga MarketsPrezes Dallas Fed: "Powinniśmy zacząć zwijanie we wrześniu"

09.08.2013

Te artykuły również Cię zainteresują
W czwartek ukazał się wywiad w niemieckim dzienniku z prezesem Dallas Fed Richard’em Fisher’em.

Fisher stwierdził w tym wywiadzie, że gospodarka Stanów Zjednoczonych zdecydowanie ożyła i że FOMC powinien zacząć redukcję skupu długu we wrześniu o ile dane makroekonomiczne nie ulegną znaczącemu pogorszeniu.

“Ryzyko towarzyszące dalszemu ciągnięciu QE przewyższa korzyści” – zauważa prezes Fisher – “I im dłużej utrzymujemy ekspansywną politykę monetarną, tym trudniej będzie znaleźć wyjście z niej”. Dodał także, że każde działanie mające na celu zakończenie QE będzie wprowadzane z ostrożnością, aby zapobiec nagłemu wzrostowi stóp procentowych. Ostrzegł także przed ryzykiem powstawania baniek cenowych w obrębie różnych aktywów – “Mamy boom na rynku akcji, ale jest to w dużej mierze skutek polityki Fed. Chcemy silnego rynku akcji, ale musi on być poparty fundamentami”.

W dalszej części wywiadu Fisher jest ostrożnym optymistą w związku z prognozami dla strefy Euro, zaznaczając, że warunki gospodarcze w regionie poprawiają się. Jakkolwiek Fisher wyraził zaniepokojenie sytuacją we Francji – “Francja mnie martwi bardziej niż jakiekolwiek inne państwo. Ryzyko dla rozwoju gospodarczego w tym kraju nie powinno być lekceważone.”

Stanowisko Fishera odnośnie zwijania QE pokrywa się dużej mierze ze stanowiskiem wyrażonym we wtorek przez Charles’a Evans’a – prezesa Chicago Fed. Stwierdził on, że sytuacja gospodarcza uległa wyraźnej poprawie i FOMC najprawdopodobniej rozpocznie zwijanie już w tym roku, unika jednak zakładania czegokolwiek z góry. Członkowie FOMC, zdaniem Evans’a, potrzebują jakiegoś dodatkowego akcentu potwierdzającego ożywienie gospodarcze w US.

Pojawiające się ostatnio prognozy instytucjonalne mówią o prawdopodobnym umocnieniu dolara opartym na zbliżającym się zwijaniu oraz wątłego ożywienia w strefie Euro (“Co dalej z hossą na Dolarze”)

Być może zgadzasz się z przytoczonymi tu tezami i chciałbyś obstawić wzrost wartości Dolara. A może odwrotnie? Uważasz, że analitycy kolejny raz się mylą i wierzysz, że Dolar spadnie jeszcze więcej. Warto spróbować z jednym z naszych POLECANYCH BROKERÓW i zgarnąć dodatkowe korzyści.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here