Naga Markets

Prezes Boryszewa spodziewa się stabilnych wyników w III kwartale - wywiadWarszawa, 05.09.2022 (ISBnews) – Wyniki Grupy Boryszew w III kwartale 2022 roku powinny być stabilne – nadal obserwowany jest duży popyt na produkty w Segmencie Metale, widać również pozytywny trend w motoryzacji, poinformował ISBnews prezes Wojciech Kowalczyk.

“Trzeci kwartał wygląda stabilnie, optymistycznie patrzę na metale i stal. Widać wyraźnie, że nasi klienci zwiększają zapasy na wypadek niedoborów gazu. Wszystko zależy od ceny wsadu do produkcji, a my na razie mamy wynegocjowane konkurencyjne ceny. Mamy też własną stalownię zasilaną energią elektryczną, która, w przypadku gdyby takie niedobory na rynku gazu faktycznie wystąpiły, może się okazać ważnym aktywem” – powiedział Kowalczyk w rozmowie z ISBnews.Zastrzegł, że w Segmencie Motoryzacja III kwartał przez okres wakacyjny jest spokojniejszy, ale spółka jest dobrej myśli, bo widać pozytywny trend i coraz więcej nowych wywołań na komponenty do samochodów elektrycznych.

“W zakładzie w Toruniu potroimy w tym roku sprzedaż w porównaniu do 2020 roku. Od początku 2023 roku będziemy też jedynym dostawcą przewodów dla czołowego producenta samochodów elektrycznych. Zakładam, że EBITDA w motoryzacji będzie rosła, podczas gdy w metalach najprawdopodobniej utrzyma się na wysokim poziomie, ale już nie rekordowym” – dodał prezes.

Szef Boryszewa przyznał, że spółka jest jeszcze przed planowaniem budżetu na 2023 rok, ale już dzisiaj widać, że zakładany będzie wzrost EBITDA w motoryzacji.

“Mój cel jest oczywiście taki, żeby przyszłoroczny wzrost wyniku EBITDA był zgodny ze strategią, czyli na poziomie minimum +13% w skali roku” – powiedział Kowalczyk.

Jednocześnie przyznał, że sytuacja na rynku jest niestabilna, widać wyraźne spowolnienie choćby na rynku budowlanym, dlatego firma musi reagować dynamicznie na zmieniającą się sytuację, wciąż poszukiwać nowych nisz rynkowych i dywersyfikować działalność.

W I poł. 2022 r. spółka miała 112,88 mln zł skonsolidowanego zysku netto z działalności kontynuowanej w porównaniu z 47,2 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 3 536,23 mln zł w porównaniu z 3 056,75 mln zł rok wcześniej. EBITDA na działalności kontynuowanej wyniosła 271,8 mln zł wobec 188,5 mln zł w analogicznym okresie roku ubiegłego.

XTB

Grupa Boryszew jest jedną z największych grup przemysłowych w Polsce, specjalizującą się w produkcji komponentów do samochodów, przetwórstwie metali nieżelaznych oraz chemii przemysłowej. Zatrudnia ok. 10 tys. pracowników w ponad 30 zakładach zlokalizowanych w 14 krajach, na 4 kontynentach. Boryszew jest notowany na GPW od 1996 r. Skonsolidowane przychody wyniosły 6,26 mld zł w 2021 r.

Piotr Apanowicz

(ISBnews)Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here