Naga MarketsUpadek polskiej giełdy Bitmarket.pl nadal wywołuje kontrowersje. Wczoraj w nowym numerze “Wprost” sprawa została określona mianem “Amber Gold 2.0.”. Na temat problemów polskiego rynku kryptowalut wypowiedział się też prezes BitBay Paweł Sobków.

– Polski rynek kryptowalut trawią patologie. To przez brak regulacji – powiedział portalowi Money.pl prezes giełdy BitBay Paweł Sobków.

Bitmarket.pl musiał upaść?

“Bitmarket był spółką naznaczoną elementem ryzyka. Giełda chciała realizować dodatkowe zyski, stąd arbitraż jakiego się dopuściła (transakcja, której celem jest osiąganie zysku bez ponoszenia ryzyka – przyp. red.), a nie tylko zarabiać na prowizjach. To była błędna decyzja. Do tego nie chciała uwiarygodnić się, pokazać sprawozdań. I nie musiała, bo nie ma na to regulacji”

– opisuje sytuację Sobków.

Stąd zapewne wiosek, że rynek może przeżyć jeszcze kolejne upadki giełd kryptowalut. W kwestii regulacji przestrzeni cyfrowych walut w Polsce nie mówi się zaś zbyt wiele. Lub inaczej: mówi się, ale nie idą za tym działania. Przy resorcie cyfryzacji istniał Strumień Blockchain/DLT i Waluty Cyfrowe. Polskie Stowarzyszenie Bitcoin przygotowało parę lat temu “Kanon dobrych praktyk podmiotów rynku kryptowalutowego w Polsce”. Wreszcie sam KNF w zeszłym roku prowadził konsultacje ze środowiskiem cyfrowych walut i technologii blockchain, których finałem miały być stosowne przepisy. Finał? Potrzebnych ustaw jak nie było, tak nie ma.

BitBay: wzorowa giełda?

Inaczej sprawy mają się poza granicami Polski.

– Proces zdobywania licencji na Malcie jest niezwykle skomplikowany. Trzeba przedstawić biznesplan, sprawozdania finansowe, transakcje w kryptowalutach, osoby, które zarządzają spółką, udowodnić, że działalność nie finansuje terroryzmu. Jako prezes, musiałem przedstawić własny majątek, poparty aktami notarialnymi, tłumaczonymi przysięgle. Po tej procedurze, komisja daje warunkową zgodę na 12 miesięcy – tłumaczył Money.pl prezes Bitbay.

Dlatego też BitBay jawi się dziś jako jedna z najbezpieczniejszych giełd na rynku. Czy tak pozostanie? Mądre regulacje z Malty niemal to gwarantują. I to takie przepisy byłyby konieczne do wprowadzenia w Polsce, gdzie rynek kryptowalut przypomina trochę Dziki Zachód. Zmiana tego stanu rzeczy to wyzwanie dla kolejnego rządu…Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

2 KOMENTARZE

  1. mnie tam Bitbay obecnie nie przekonuje, migali się trochę dziś od odpowiedzi, podczas gdy inne giełdy zdążyły się wypowiedzieć. a jak w końcu zajęli swoje stanowisko w sprawie to powiedzieli, że zmieni się operator płat i wypłat, a cały czas tym operatorem jest Igoria Trade S.A. więc coś kręcą. polecam bardziej ogarnięte giełdy, nawet mniej znane takie jak np. CoinDeal

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here