Naga Marketsbank światowy logoPrezes Banku Światowego, Jim Yong Kim, okazuje się entuzjastą technologii rozproszonej księgi (DLT) i blockchain. Uważa, że nowe rozwiązania mają “ogromny potencjał”. Jednocześnie podkreśla, że bank powinien dotrzymywać kroku innowacyjnym przedsięwzięciom.


Powiedział wyżej wymienione słowa w czasie corocznym spotkaniu Banku Światowego na Bali 11 października. Jego zdaniem blockchain ma znaczenie w walce z ubóstwem. Nowa technologia może bowiem pomóc wyeliminować “złe praktyki”, takie jak korupcja.

Kim dodał też, że w czasie spotkania rozmawiano o kryptowalutach. Jego środowisko uważa jednak, że to “rozproszona księga ma ogromny potencjał”. Stąd zrealizowany już pomysł emisji pierwszych obligacji opartych na blockchainie. Miało to miejsce w sierpniu.

Więcej na temat obligacji wyemitowanych na blockchainie przeczytacie TUTAJ.

Mniej  papieru, więcej oszczędności!

Kim następnie zauważył, że wdrożenie blockchaina pomogło grupie banków zmniejszyć ilość papierkowej roboty, co za tym idzie też zredukować koszty. Jego zdaniem to “coś, co może być niezwykle pomocne” w przyszłości. Samokrytycznie przyznał jednak, że Bank Światowy nie nadąża za najnowszymi osiągnięciami. Nie zawsze zwraca się uwagę na “wielkie rzeczy, które wychodzą”. Według niego, celem Banku Światowego jest rozwój powszechnego dostępu do usług finansowych do 2020 r., który jego zdaniem nie nastąpi bez głębszego zaangażowania w świat technologii.

Blockchain w świecie Banku Światowego

Bank Światowy i Commonwealth Bank of Australia (CBA) wydały obligacje publiczne wyłącznie na blockchain. Transakcja o wartości 73,16 miliona USD obejmowała dwuletnie obligacje.

Po pozytywnych wynikach platformy blockchain Arunma Oteh, skarbnik Banku Światowego, oświadczył, że bank “będzie nadal poszukiwał sposobów wykorzystania nowych technologii, aby zwiększyć bezpieczeństwo i efektywność rynków kapitałowych.”

Warto jednak zauważyć i pamiętać, że prezes Banku Światowego już wcześniej wyraził krytykę wobec walut cyfrowych. W rozmowie z CNBC w październiku zeszłego roku, Kim podzielił się swoimi poglądami na temat technologii blockchain, jednocześnie dostrzegając ryzyko związane z pochodnymi blockchaina, takimi jak Bitcoin. Stwierdził wtedy:

“Technologia Blockchain jest czymś, czym wszyscy są podekscytowani, ale musimy pamiętać, że Bitcoin jest jednym z przypadków użycia blockchaina. A kiedy używano blockchaina [w tej kwestii], były to głównie schematy Ponzi, więc jest to bardzo ważne, że jeśli przejdziemy dalej, musimy być pewni, że nie zostanie to tak wykorzystane.”


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here