Naga MarketsIkona Facebook na iOSKryptowaluta na Facebooku może podlegać „najwyższym standardom” regulacji globalnych – powiedział Mark Carney, prezes Banku Anglii.

Według Financial Times Carney zauważył podczas spotkania banku centralnego w Portugalii, że ma „otwarty umysł” w kwestii użyteczności kryptowaluty Facebooka i całego ekosystemu LibraCoin. Dodał też, że światowe systemy płatności są obecnie w dużej mierze “nierówne”.

Bank Anglii analizuje kryptowalutę

Carney dodał, że brytyjski bank centralny dokładnie przeanalizuje plan płatności kryptograficznych Facebooka i będzie współpracował w tym celu z globalnymi regulatorami, w tym z krajami G7, Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych, Międzynarodowym Funduszem Walutowym oraz Radą Stabilności Finansowej.

Prezes Banku Anglii zastanawiał się też, w jaki sposób Facebook byłby w stanie zapewnić środki przeciwdziałające praniu pieniędzy, jednocześnie chroniąc prywatność danych użytkowników.

LibraCoin

Komentarz Carneya pojawił się po tym, jak Facebook ujawnił wreszcie długo oczekiwane szczegóły dot. swojej inicjatywy związanej z kryptowalutą LibraCoin. Gigant chce zbudować globalną sieci płatności typu peer-to-peer.

Takie posunięcie wywołało krytykę zarówno w USA, jak i za granicą. Wypowiadało się na ten tematu kilku polityków – zarówno w obozu Demokratów jak i Republikanów. Niemiecki europoseł wezwał nawet Parlament Europejski do regulacji całego rynku kryptowalut. Urzędniczka, który stoi na czele Komitetu ds. Usług Finansowych Amerykańskiego Izby Reprezentantów, poprosiła nawet Facebooka, aby na razie wstrzymał rozwój Libry, dopóki władze nie będą mogły dokładnie zapoznać się z tematem.

O LibraCoin spekulowano od ponad pół roku. Dziś wiemy już, że kryptowalutą będzie zarządzało Stowarzyszenie Libra. Na jej czele postawiono radę, w której miejsca mają na razie członkowie-założyciele. W skład organizacji wchodzi 28 firm, w tym Facebook, Mastercard, Visa, itd.

W ramach systemu ma działać też portfel kryptowalutowy Calibra, która ma pomagać w przesyle coinów. Jego działanie ma przypominać wysyłanie SMS-ów.

Całość ma wystartować dopiero w 2020 r., o ile naciski ze strony władz nie opóźnią prac firmy.

Kryptowaluta budzi też spore kontrowersje w środowisku blockchaina. Pozostaje nam czekać rok, by dowiedzieć się jak w praktyce rynek przyjmie pomysł giganta.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here