Szwedzki premier Stefa Lofven nie uzyskał wotum ufności w lokalnym parlamencie, w efekcie czego będzie musiał ustąpić ze stanowiska. Lider socjaldemokratów będzie pełnił swoje obowiązki do momentu, aż koalicja rządowa nie zdecyduje o przyszłości kraju i powołaniu nowego rządu po zakończonych na początku tego miesiąca wyborach, które żadnemu ugrupowaniu nie dały przewagi do wystarczających rządów.

Lofven pełnił funkcję premiera od 2014 roku, jednak w wyniku głosowania, w którym 204 parlamentarzystów opowiedziało się za jego odwołaniem (142 było za utrzymaniem go na stanowisku, 3 wstrzymało się od głosu) będzie musiał pożegnać się ze stanowiskiem.

Warto przypomnieć, że we wrześniowych wyborach powszechnych partia Lofvena zyskała 144 miejsca w parlamencie co jest najgorszym wynikiem od wielu dekad, centroprawicowa opozycja 143 mandaty, natomiast skrajnie prawicowy ruch Szwedzkich Demokratów aż 62 głosy.

W reakcji na wotum nieufności wystawione przez polityków Lofvenowi, kurs korony szwedzkiej reagował w stosunku do euro (EUR/SEK) wyraźnym osłabieniem, odbijając od ponad miesięcznych maksimów.

EUR/SEK – analiza techniczna

Od strony technicznej notowania euro do korony szwedzkiej przesuwają się w szerokiej konsolidacji, której górną bandę wyznaczają okolice 10,70, dolną natomiast strefa 10,22. Obecnie cena znalazła krótkoterminowe wsparcie na 10,30, wybicie poziomu doprowadzi jednak najprawdopodobniej do testu dolnego kanału wspomnianego ruchu bocznego.

EUR/SEK D1

Ten jest jednocześnie linią szyi formacji podwójnego szczytu (maksima z maja i z końcówki września), której mierzony zasięg wypada na wysokości tegorocznych minimów (poniżej 10,00). Taki scenariusz musiałby jednak oznaczać wyraźne osłabienie euro od strony fundamentalnej, a patrząc na dywergencję polityk pieniężnych EBC oraz Banku Szwecji, jak na razie się na to nie zanosi.

W tym samym czasie notowania USD/SEK nie wykazują tak dużego zainteresowania wydarzeniami w Szwecji i utrzymują się na wysokości wrześniowych minimów, na niekorzyść dolara.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKolejny wakacyjny miesiąc niższych wolumenów na rynku Forex
Następny artykułMACD Double Screen NZDUSD, EURGBP, Brent – 25 września 2018
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here