TMS


Victor Ponta oskarżony o unikanie opodatkowania i pranie brudnych pieniędzy
Victor Ponta oskarżony o unikanie opodatkowania i pranie brudnych pieniędzy

Rumuńscy prokuratorzy potwierdzili informację, że dzisiejszego ranka przedłożyli dokumenty oskarżające obecnego ministra Rumunii, Victora Pontę, o trzy akty działań korupcyjnych – mowa tutaj o oszustwach finansowych, unikaniu opodatkowania oraz praniu brudnych pieniędzy.


Jak informuje Yahoo News, oskarżenia dotyczą okresu pomiędzy 2007-2011r., zanim Ponta został wybrany na premiera w 2012r. Jak poinformowała agencja antykorupcyjna DNA część majątku należącego do przedstawiciela rumuńskiego rządu została zamrożona aż do wyjaśnienia rozpoczynającej się sprawy sądowej. Niektóre źródła podają, że jest to krok czysto polityczny mający na celu wywarcie silnej presji na premierze i zmuszenie go do ustąpienia z piastowanego stanowiska.

Informacja została upubliczniona na krótko po tym jak 42-letni premier podparty kulami kuśtykał przez tłum dziennikarzy w siedzibie DNA, aby spotkać się z prokuratorami w związku z obciążającym go dochodzeniem rozpoczętym jeszcze w czerwcu. Nienazwane źródła podają, że premier odmówił jakichkolwiek komentarzy i nie odpowiadał na pytania oskarżycieli.

Ponta powrócił do pełnienia swoich obowiązków dopiero w zeszłym tygodniu. Wcześniej przez ponad miesiąc znajdował się w Turcji w związku z operacją kolana. W niedzielę poprzez lokalne media poinformował natomiast, że rezygnuje z funkcji przewodniczącego Partii Socjaldemokratycznej – w związku z coraz rozliczniejszymi oskarżeniami korupcyjnymi – zdecydował się jednak pozostać na stanowisku szefa rządu.

Prokuratorzy podejrzewają Pontę nie tylko o korupcję, ale również o konflikty interesów w czasie pełnienia funkcji premiera. Postępowanie sądowe przebiegałoby z pewnością zdecydowanie szybciej, jednak rząd kontrolowany przez partyjną większość socjaldemokratyczną odmówił uchylenia immunitetu swojemu prezesowi o co wnioskowali oskarżyciele.

Problemy prawne premiera reprezentującego centrolewicowe ugrupowanie rozpoczęły kolejny kryzys w drugim z najbiedniejszych krajów Unii Europejskiej. Ponta został oficjalnie wezwany przez prezydenta Klausa Iohannisa oraz przedstawicieli opozycji do ustąpienia ze stanowiska.

Premier jednak cały czas zdecydowanie odpiera jakiekolwiek zarzuty i obiecuje pełną współpracę z prokuraturą – dowodem złamania tej obietnicy miał być dzisiejszy brak jakiejkolwiek odpowiedzi na pytania oskarżycieli podczas przesłuchania.

Sprawa dotycząca prania brudnych pieniędzy i unikania opodatkowania związana jest z karierą prawniczą obecnie urzędującego szefa rządu. Puntę oskarża się o przyjęcie równowartości 55 tysięcy EUR od politycznego sojusznika oraz członka parlamentu – D. Sovy – oskarżonego o nadużywanie władzy.

Obecne dochodzenie jest najnowszym elementem całej serii spraw prowadzonych przez antykorupcyjną agencję DNA działającą przy biurze rumuńskiego prokuratora generalnego. Działania agencji w przeciągu ostatnich kilku miesięcy pozbawiły pracy kilku prominentnych obywateli Rumunii – to jednak oskarżenia wobec premiera budzą w kraju największe kontrowersje, zwiększając i tak ogromne już niezadowolenie społeczne.Noble Markets

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here