Naga MarketsUk i BrexitPod koniec września Irlandia ostrzegała, że daleko do zawarcia brytyjskiej umowy rozwodowej. Irlandzki minister spraw zagranicznych Simon Coveney oznajmił wtedy, że umowa nie jest nawet „blisko”. Premier Irlandii Leo Varadkar powiedział we wtorek po rozmowie telefonicznej ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Borisem Johnsonem, iż będzie dążył do osiągnięcia porozumienia, jednak nie za wszelką cenę. W tym czasie kurs funta do dolara ponownie spadł w rejon poziomu 1,22 USD.


Brexit zostanie ponownie przełożony… a może wyjście bez umowy?

Varadkar leo
Leo Varadkar

Z pewnością będę pracować do ostatniej chwili, aby zabezpieczyć (umowę), ale nie za wszelką cenę… Szczerze mówiąc uważam, że bardzo trudno będzie uzyskać porozumienie do przyszłego tygodnia – powiedział Varadkar irlandzkiej telewizji RTE.

Zasadniczo to, co zrobiła Wielka Brytania to odrzuciła umowę, którą wynegocjowaliśmy w dobrej wierze z rządem premier May w ciągu ostatnich dwóch lat i w pewnym sensie położono połowę problemów z powrotem na stół i mówi się, że to ustępstwo, a w rzeczywistości nie jest to prawda – dodał.

Johnson konsekwentnie twierdzi, że Wielka Brytania opuści UE 31 października z umową lub bez niej, chociaż prawo uchwalone przez parlament wymaga, aby napisał list do UE z prośbą o opóźnienie, jeśli nie uda mu się zawrzeć umowy o wyjściu przed 19 października. Premier UK podkreśla, że będzie przestrzegać prawa, ale mimo to Wielka Brytania opuści UE do końca miesiąca, nie wyjaśniając tej sprzeczności. Wielokrotnie domagał się również rozpisania wyborów powszechnych, ale parlament jak do tej pory odmówił.

Z kolei Unia Europejska oskarżyła Wielką Brytanię o grę w „głupiego Jasia” w sprawie Brexitu po tym, jak źródło z Downing Street podało, że porozumienie ws. Brexitu jest praktycznie niemożliwe, powołując się przy tym na rozmowę kanclerz Niemiec Angeli Merkel z premierem UK, Borisem Johnsonem. Kanclerz miała sugerować w rozmowie, że w przypadku umowy, Irlandia Północna będzie musiała na zawsze pozostać w unii celnej. UK i UE spierają się teraz, kto poniesie winę za ewentualny, nieuporządkowany Brexit.

Kurs funta spada do 1,22 USD

Zaledwie 22 dni przed planowanym opuszczeniem Zjednoczonego Królestwa, przyszłość Brexitu pozostaje głęboko niepewna, ponieważ zarówno Londyn, jak i Bruksela starają się uniknąć winy za opóźnienie lub nieuporządkowany Brexit bez porozumienia. Utrzymująca się niepewność obciąża notowania funta szterlinga.

Para walutowa GBP/USD spadła w tym tygodniu do lokalnego dołka 1,22 tworząc formację podwójnego dna. Przebicie tego poziomu wsparcia otworzy drogę do tegorocznego dołka 1,1960. Z drugiej strony wzrost powyżej oporu 1,24 umożliwiłby test wrześniowego maksimum 1,2582 z celem na czerwcowy szczyt w okolicach poziomu 1,28.

Kurs funta do dolara w środę na interwale dziennym, źródło 9 10 19
Kurs funta do dolara w środę na interwale dziennym, źródło tradingview.com


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułRopa traci przez napięcia handlowe, co dalej z gazem ziemnym?
Następny artykułPowstanie fork Libry – OpenLibra
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here