Naga MarketsPremier Francji - Manuel Valls
Premier Francji – Manuel Valls

Francuski premier – Manuel Valls – stwierdził w środę (27 sierpnia 2014), że EUR było i nadal jest wyceniane zbyt wysoko, wzywając jednocześnie Europejski Bank Centralny do podjęcia dodatkowych kroków wspierających gospodarkę eurozony.

Przemawiając do liderów biznesowych podczas paryskiej konferencji, Valls powiedział jedno zdanie, które na długo utknie w pamięci uczestnikom eventu:

„EUR jest zbyt drogie. Szkodzi to Waszym działalnościom gospodarczym. Szkodzi rozwojowi. Chociaż powtarzam to nieprzerwanie od kwietnia, powtórzę jeszcze raz. Dla pobudzenia gospodarki, ECB musi zbić cenę euro”

Zdaniem Vallsa ECB w czerwcu podjęło właściwe kroki – wprowadzając dodatkowe miary luzowania polityki pieniężnej. Dzięki temu kurs wspólnej waluty osunął się o 6% w porównaniu do wyników kwietniowych, co korzystnie odbiło się na wzroście gospodarczym.

„Musimy jednak iść dalej i szybciej, szczególnie kiedy inflacja jest zbyt niska. Jestem przekonany, że ECB będzie wstanie zrealizować swoje cele inflacyjne na poziomie 2%. Czas jednak ucieka!”

Premier odniósł się również do wyższego od zapowiadanego deficytu budżetu Francji. Stwierdził, że wytłumaczeniem są wyjątkowe okoliczności w postaci osłabionego wzrostu gospodarczego i niskiej inflacji. Poszukiwanie nowych oszczędności w celu kompensacji słabej inflacji i PKB nakłada presję nie tylko na Francję, ale również na pozostałe kraje UE.  W obecnych warunkach ekonomicznych redukcja deficytów budżetowych jest mocno utrudniona.

Kończąc swoje wystąpienie Valls odniósł się również do ostatnich wypowiedzi prezesa ECB, Mario Draghi’ego, który przemawiał w Jackson Hole:

„Tak jak Mario Draghi stwierdził w zeszłym tygodniu – jesteśmy w stanie wprowadzić polityki budżetowe bardziej sprzyjające wzrostom na całym Starym Kontynencie. Potrzebujemy jedynie globalnego wsparcia i popytu w eurozonie. Aby było to możliwe, EUR musi iść w dół”

Czy Waszym zdaniem premier Valls ma rację?tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here