Naga MarketsDubaj zbliża się do upadku

Dziwna sytuacja, w której praktycznie każdy mógł kupić nieruchomość, narastała z powodu coraz większej ilości nowych nieruchomości wprowadzanych na rynek i oferowaniu coraz bardziej fantastycznych projektów. Dubaj praktycznie nie ma ropy, więc jego bogactwo jest zależne w pewnym stopniu od wielkości jego niezmiernie bogatego sąsiada Abu Dhabi.

Zjednoczone Emiraty Arabskie; Abu Dhabi, Dubaj, Sharjah, Ras Al Khaimah, Ajman, Fujairah i Umm al Quwain to luźna federacja emiratów (szejkanatów).  Każdy emirat zachował przy tym własną administrację i samodzielne kierowanie sprawami wewnętrznymi, często jeszcze uwarunkowane lokalnymi tradycjami plemiennymi nie pasujące do współczesnego świata. Abu Dhabi ma największy wpływ na ZEA, ponieważ zgodnie ze “złotą regułą”; Ten kto ma złoto ten stawia warunki!

W miarę, jak świat dalej rozpadał się, a kryzys subprime zagrażał amerykańskiemu stylowi życia, zbierały się burzowe chmury dla Dubaju i zdolność jego banków do finansowania swoich planów ekspansji poprzez emisję obligacji. Strumień pieniędzy wysychał, a finansowanie znikało. Oczy świata nagle zwróciły się na ten region, a jego swobodna postawa nie tylko była poddana skrupulatnej analizie, ale również dostępność zewnętrznego finansowania zaczęła gwałtownie się kurczyć.

Ceny nieruchomości zaczęły spadać, ponieważ projekty zostały odłożone lub zaniechane. Pola golfowe, które niedawno stały się główną cechą krajobrazu zaczęły znikać. Pole golfowe “Tiger Woods”, gdy ustało finansowanie zostało wchłonięte przez pustynię,

Banki (i bankierzy )uciekają

Banki w Dubaju miały poważne kłopoty. Wszystkie prowadzone były przez powiązane ze sobą rodziny, posiadające większość kapitału kraju. Zarządy banków składały się z tych samych ludzi, co prowadziło w zrozumiały sposób do “pozorowanej wojny”, w której teoretycznie rywalizowali , ale byli de facto spokrewnieni. Oznaczało to, że istnieje możliwość efektu domina.

W moim banku staraliśmy się klientom przybliżyć produkt zabezpieczający przed ryzykiem walutowym, ale nasza zdolność do zabezpieczania się i ogólnego wpływu na rynek została poważnie ograniczona przez zniknięcie linii kredytowych. Do tego, na poziomie osobistym, byłem nieustannie atakowany przez byłych członków kierownictwa banku, którzy tam działali od ponad trzydzieści lat i byli bardzo oporni na zmiany i innowacje na każdym kroku.

Niemożność zmiany sposobu ich myślenia i świadomość jaka przyszłość czeka Dubaj skłoniły mnie do decyzji, aby kontynuować swoją “nomadyczną” karierę. Zaoferowano mi stanowisko w Katarze w uznanym banku, który miał już zespół ds. Sprzedaży walutowej, ale brakowało mu kierownictwa i nakreślonego kierunku działania. Szybko odkryłem co było tego powodem!

 Abu Dhabi przybywa na ratunek

Gdy sytuacja się pogorszyła i wzrosły obawy o globalną gospodarkę, Dubaj został pozostawiony przez globalnych finansistów samemu sobie i Abu Dhabi wyczuło okazję. Podczas gdy oficjalnie na zewnątrz manifestowane są solidne relacje między dwoma Emiratami, istnieją jednak pogłoski o niechęci między panującymi rodzinami.

Szejk Mohammed bin Rashid al-Maktoum, Władca Dubaju jest uważany przez wielu za wizjonera, który preferuje mało interwencyjny sposób zarządzania emiratem, podczas gdy szejk Khalifa bin Zayed al Nahyan, Władca Abu Zabi jest bardziej aktywny i pragmatyczny. Ojciec Sheikh Khalifa, Sheikh Zayed, zwany jest ojcem Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Istnieje intensywna rywalizacja między nimi, co doskonale ilustrują choćby światowej klasy linie lotnicze, które oba Emiraty posiadają, i które są o wiele za duże jak na jeden kraj. “Emirates” istnieją dłużej i są globalną marką. “Etihad” powstały dzięki prawie nieskończonemu bogactwu Abu Zabi.

Dubaj przetrwał kryzys i krążą plotki o tym, ile to ich kosztowało. Pomoc sąsiedniego Abu Dhabi miała nie tylko wymiar finansowy, ale co ważniejsze również prestiżowy. Szejk Mohammed zmuszony był do zmiany nazwy najwyższego budynku na świecie. Burj Dubai nagle stał się Burdż Chalifa! Pojawiły się również pogłoski o fuzji Emirates i Etihad, która odbędzie się w 2021 r., wraz z przejęciem kontroli nad partnerem przez Abu Dhabi.

Zobaczymy!

Wszystkie teksty możesz śledzić pod tagiem “wspomnienia tradera”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here