Naga MarketsRozdarta flaga Unii Europejskiej spod której wyłania się flaga Wielkiej BrytaniiNiemiecki Komisarz ds. budżetu UE od 2010 roku, Guenther Oettinger nadal wierzy, że istnieje możliwość porozumienia Unii Europejskiej z Wielką Brytanii. Wszystko jednak leży w gestii brytyjskiego parlamentu, który może głosować w tej sprawie. Dodatkowo, mimo stale wzrastającego prawdopodobieństwa na pozostanie Wielkiej Brytanii w szeregach Unii uważa, że taka ewentualność nadal jest zbyt mała, aby mogło do tego dojść. 


Podczas dzisiejszej wypowiedzi niemiecki polityk oraz jednocześnie – Komisarz ds. budżetu UE, Guenthera Oettingera jednoznacznie stwierdził – że nadal istnieje szansa porozumienia ws. umowy Brexitowej pomiędzy Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską. Wszystko jednak pozostaje w rękach brytyjskiego parlamentu, który jeśli zechce – jest w stanie przegłosować takie porozumienie. Chęć opuszczenia Unii Europejskiej co prawda coraz bardziej słabnie na korzyść kontrkandydatów takiego rozwiązania, jednak nadal takie prawdopodobieństwo pozostaje małe – wspomina polityk.

Zobacz również: Stopy Banku Anglii bez zmian w grudniu. Narastają obawy dot. inflacji i Brexitu

Wśród Brytyjczyków zauważalny jest brak optymistycznego podejścia do tak zwanego “hard brexit”, czyli opuszczenia Wielkiej Brytanii z szeregów Unii bez porozumienia – co powinno posłużyć jedynie jako silny bodziec motywacyjny dla brytyjskich parlamentarzystów, aby następne głosowanie było pomyślne dla obecnie nadal niepewnej umowy Brexitowej.

Mimo to jednak – jak wiadomo Premier Wielkiej Bytanii Theresa May przełożyła głosowanie parlamentarne, które miało odbyć się na początku grudnia – głownie z powodu dużego prawdopodobieństwa odrzucenia dokumentu i tym samym zgodzenia się do opuszczenia Unii Europejskiej z “no-deal brexit”. W tym momencie wiadomo, że kolejne głosowanie odbędzie się 14 stycznia – wiadomo również, że ostatecznie Wielka Brytania ma opuścić szeregi UE 29 marca 2019 roku.

Brexit to nie tylko problem UK!

Niemiecki polityk podczas wypowiedzi dodał również, że opuszczenie Wielkiej Brytanii nie jest tylko obciążeniem dla samej Wielkiej Brytanii. Ostrzegł on również przed dodatkowymi obciążeniami finansowymi m.in dla Niemiec, gdyby miało dojść do twardego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zaznaczył on argumentując, że zakładając, że UK nie spełni swoich zobowiązań płatniczych wobec Unii Europejskiej do końca roku budżetowego 2019, wówczas w następnym roku przede wszystkim Niemcy czeka dodatkowe obciążenie rzędu kilkuset milionów euro, co przełoży się na kondycji najważniejszej europejskiej gospodarki.

Może Cię zainteresować: Brexit: Głosowanie przełożone na 14 stycznia, kurs funta walczy z 1,27

Oettinger liczy jednak, że porozumienie zostanie mimo wszystko osiągnięte a wszelkie warunki zaakceptowane przez obie strony na równych warunkach. Komisarz jest zdania, że styczniowe głosowanie parlamentarne w Wielkiej Brytanii uwzględni wszystkie strony konsekwencji, wybierając “mniejsze zło” dla przyszłości zarówno przyszłych stosunków jak i stref euro.

Reakcja GBPUSD

Na obecną sytuację w związku z nadal panującym brakiem przekonania oraz pewności co do dalszych losów ws. umowy Brexitowej para GBP/USD reaguje coraz większym zawężaniem swoich zasięgów. Z punktu widzenia klasycznej analizy wynika, że para porusza się w kanale wzrostowym będącym niczym więcej ponad korektą ostatnich spadków – dającą potencjał dojścia do jej górnego ograniczenia. To oznaczałoby ruch na około 140 pipsów z ryzykiem w chwili obecnej mieszczącym się w granicach 25 pipsów.

wykres GBPUSD H4 27.12.2018
GBPUSD H4 27.12.2018


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here